Radża Joga - Sztuka Królewska - Droga Oświecenia
Termin "RadżaJoga" - w dewanagari राजयोग Radźajoga "joga królewska - rozpowszechnił się w literaturze indyjskiej dopiero od około XV wieku, wcześniej używano terminu Uro Yoga (Joga Światła). Używany był ówcześnie w opozycji do jogi opartej na ćwiczeniach ciała fizycznego (HathaJoga), gdzie emfaza szła na techniki medytacyjne w pozycji lotosowej. Można go interpretować, jako odnoszącego się do celu praktyk joginów – Jaźni, Duszy, Atmana, którą charakteryzuje sanskrycki rdzeń rāj (radź) o znaczeniach władać, rządzić, błyszczeć, jaśnieć. Królewska joga – to rodzaj jogi, określanej jako sztuka królewska z uwagi na zaawansowane praktyki medytacyjne (dharana, dhyana, samadhi) i mentalne (praca z świadomością, procesem myślowym, intuicją, zmysłami jak Pratyahara).
![]() |
Maharyszi Patańdźali - Radźa Jogin |
Starożytny system jogi, któremu ostateczny kształt nadał Patańdżali w swoich Jogasutrach to Uro Joga lub Radźa Joga. W tej postaci został uznany za jeden z sześciu ortodoksyjnych (tzn. uznających autorytet Wed) systemów filozoficznych. Teoretyczną podbudowę filozoficzną stanowi dlań sankhya – jeden z tych sześciu systemów, natomiast sama Joga Królewska skupia się na zagadnieniach praktyki rozwoju duchowego, realizacji Jaźni, Duszy, Atmana.
Wielu współczesnych Guru - Mistrzów Jogi - naucza technik powiązanych z Radżajogą, jednak bardzo rzadko się zdarza Prawdziwy Mistrz, Guru, który jest w stanie nauczać całej Królewskiej Jogi, która obejmuje 12 poziomów duchowych inicjacji, wtajemniczeń. Praktykę Radźa Jogi rozpoczyna się od inicjacji u prawdziwego mistrza duchowego, zrealizowanego Guru. Podstawowa trudność w podjęciu praktyki Królewskiej Jogi polega na znalezieniu odpowiedniego nauczyciele, mistrza duchowego, znawcy praktyki Radża Jogi, aby móc podjąć inicjacyjną Ścieżkę Rozwoju Duchowego, Ścieżkę Samorealizacji (Sampradźńata Margah).
Asany są praktykowane w Jodze Królewskiej o tyle, o ile służą podtrzymaniu zdolności pozostawania w pozycji Padmasana, w pozycji pełnego lotosu. Joga Królewska nazywana jest Złotą Serią Asan, gdyż wszystkie pozycje jogiczne, Asany służą praktyce Lotosu, są serią pozycji medytacyjnych w których adepci trzymają nogi zwinięte do pozycji Padmasana, symbolizującej panowanie nad zmysłami i umysłem. Osoby, które nie są w stanie jeszcze wykonywać asana w pozycji Padmasana, nie są de facto praktykantami Radża Jogi, a jedynie kandydatami i nie powinny otrzymywać inicjacji w Jogę Królewską, w Jogę Światłości.