wtorek, 3 stycznia 2017

Sylwester i Nowy Rok - Rytuały

Rytuały Magiczne na Sylwestra i Nowy Rok 


Istnieje sporo tradycyjnych dobrych zwyczajów, rytuałów i ceremonii na okres Sylwestra oraz Nowego Roku czy okolicznych świąt. Generalnie, to zadbaj o to, aby w dzień wigilijny Szczodrych Godów (zwykle 19, 20 lub 21 grudnia) lub Saturnaliów, w Dzień Bożego Narodzenia (Dzień Mitry, 25 grudnia), Sylwestra (31 XII), w Nowy Rok (1 stycznia) i Pierwszy Dzień Wiosny (zwykle 20 lub 21 marca) przeżyć bez kłótni czy awantur, bez stresów i napięć - bo jakie będą te dni, taki będzie po nich cały rok. Im bardziej zajadła awantura (burda, kłótnia) w owe dni, tym więcej nieszczęść na wszystkich obecnych przyciąga, zatem szybko i sprawnie wszyscy uczestnicy imprezy wyrzucają awanturującą się osobę za drzwi i więcej nie zapraszają ani na Wigilię ani na Sylwestra etc. Są to wróżebne Dni Pokoju na podstawie których przewidujemy co się będzie działo przez kolejny rok od następnego dnia. To samo może dotyczyć innych Dni Pokoju w ciągu roku celebrowanych w lokalnych zwyczajach duchowych i społecznych. Pamiętajmy, że Sylwestra, 31 grudnia to ostatni dzień Starego Roku Numerologicznego, a 1 stycznia, to pierwszy dzień Nowego Roku Numerologicznego i dzień o najniższej wibracji z daty. 

Magia Sylwestra i Nowego Roku

Dzień wróżebny zaczyna się generalnie od wschodu Słońca i obejmuje noc jaka po nim nastaje, a okresy dwugodzinne od wschodu Słońca traktujemy jak kolejne miesiące w rozważaniach. W te dni do domu pierwszy powinien wchodzić mężczyzna. Nie wpuszczaj w te dni do domu jako pierwszej kobiety - gdyż to też wróży rok pełen kłopotów, strat, dodatkowych nieprzewidywalnych wydatków, a nawet tragedii. To się tyczy również kolędników, zatem ważne, aby kolędnikiem wchodzącym do domu jako pierwszy był chłopak, a nie dziewczyna. Kiedy na Wigilię czy w Sylwestra goście schodzą się grupami (parami), zawsze z każdej grupy (lub osobno przybyłej pary) pierwszy wchodzi jeden z mężczyzn. 

Jeśli Wigilia czy Sylwester wypada w poniedziałek, nie rób w tym dniu żadnych zakupów (wydatków pieniężnych), zaopatrzenie imprezy robimy dzień wcześniej. Warto pamiętać, że czas świtu (Świtanie), od pierwszego brzasku do wschodu Słońca, jest okresem codziennym Ciszy i Spokoju (Niebiański Pokój). W Polsce jak i innych krajach, sylwestrowe bale i zabawy są stosunków "świeżej daty", jeszcze bowiem w końcu XIX wieku należały do rzadkości, a urządzano je jedynie w miastach, na miejskich rynkach, w najbogatszych domach, na dworach arystokratycznych. Sylwester od wieków był natomiast czasem wróżb i przepowiedni oraz magicznych rytuałów dla powodzenia i zmienienia losu na lepszy w nadchodzącym roku, zatem środowiska ezoteryczne powinny szczególnie dbać o magiczną i mistyczną wysoką jakość owego czasu zmiany wibracji numerologicznej roku. 

W Polsce tradycję sylwestrową zapoczątkowała staropolska szlachta, która w tę wyjątkową noc, w Wigilię Nowego Roku, urządzała wystawne przyjęcia, podczas których wznoszono noworoczne toasty i strzelano z bicza, by przegonić Stary Rok. Z kolei na wsi wieczór sylwestrowy przypominał nieco wieczór wigilijny Szczodrych Godów, tyle że podczas uroczystej wieczerzy w miarę posiadanych zasobów raczono się różnymi przysmakami. W wielu domach pieczono też całe stosy małych chlebków i bułeczek zwanych bochniaczkami lub szczodrakami, które później rozdawano kolędnikom i sąsiadom. Aby zapewnić sobie szczęście pamiętaj, aby w Sylwestra tuż po północy nakręcić zegary sprężynowe, a w działających na baterie – wymienić je na nowe. Starych problemów pozbędziesz się, jeśli spiszesz je na czerwonym papierze, a następnie spalisz w ogniu. Noworoczny płomień ognia unicestwia złe wspomnienia. Noworoczny płomień powinien unicestwić również pamiątki po niemiłych wspomnieniach i nieudanych miłościach - a spalamy takie pamiątki po niewiernej miłości jak podrzucony kosmyk włosów, niechciany bilecik albo list miłosny. 


Kobiety powinny założyć na siebie nową bieliznę – najlepiej by miała jeszcze metkę, zadbać o ładną fryzurę i makijaż, co w nadchodzącym roku zapewni im powodzenie u płci przeciwnej. Jeśli kobieta jest samotna, w nadchodzącym Nowym Roku nie opędzi się od adoratorów, gdy przed wyjściem na imprezę sylwestrową nasypie sobie do butów trochę maku. Aby nie zabrakło pieniędzy oddaj przed Sylwestrem wszystkie długi, choćby to była naprawdę drobna suma pieniędzy, a jeśli dług jest duży, oddaj chociaż jego część aby go zmniejszyć. Nawet żyjącym ze złodziejstwa lub lichwy radzi się, aby oddali dziesięcinę ze swoich łupów na jakiś cel dobroczynny, na realną pomoc dla ubogich, co zmniejszy ciężar ich grzechów. Gdy wybije północ, miej w portfelu kilka monet najlepiej w kolorze złotym lub jeszcze lepiej złotych monet, a także łuskę wigilijnego karpia lub inny odpowiedni zwyczajowo talizman dobrobytu (jak heqet - mała żabka pieniężna). W Hiszpanii i krajach Ameryki Łacińskiej pod jej wpływem, noc sylwestrową nazywa się „Nochevieja”- „Stara Noc”, a popularnym sposobem na zapewnienie sobie szczęścia, jest połykanie małych winogron. Przed północą w takt bicia zegara połyka się po jednym owocu. Każda kulka winnego grona symbolizuje jeden szczęśliwy miesiąc. Bogactwo i dobrobyt można przywołać trzymając w dłoni podczas uderzeń zegara banknot koloru zielonego. Także ząbek czosnku włożony do portfela, tuż po uderzeniach zegara, zapewni w nadchodzącym roku pieniądze. Nocną zabawę kończy tradycyjne śniadanie ze smażonymi na oleju ciasteczkami i gorącą czekoladą. W wersji polskiej winogrona zastępuje się 12-toma rodzynkami. Połyka się je, co uderzenie zegara, a przy każdej należy pomyśleć jedno dobre życzenie na Nowy Rok. 

Najpopularniejsze przysłowia mówią: „Jaki Sylwester i Nowy Rok taki cały rok”, a czas sylwestrowo-noworoczny liczony jest najściślej od zachodu Słońca w Sylwestra do zachodu Słońca i zapadnięcia nocy w Nowy Rok, zaś szerzej, od świtu w Sylwestra do świtu drugiego stycznia. Zwykle czas zabawy sylwestrowej rozpoczyna się najwcześniej jak wigilia wraz z zachodem Słońca i pierwszą gwiazdą na niebie. Pamiętaj, aby tego dnia nie płakać i nie kłócić się, bo inaczej przyszły rok upłynie pod znakiem swarów i łez oraz pecha. W Sylwestra nie sprzątaj gdyż „wymieciesz” wówczas szczęście z domu albowiem "Kto w Sylwestra w domu sprząta ten szczęście na rok odstawia do kąta" oraz "Którzy w Sylwestra sprzątają, szczęście z domu wypędzają". Wielu szamanów robi w Sylwestra rytuał "wymiatania" zła z domostwa, jednak nie jest to zwykłe sprzątanie, a oczyszczająca ceremonia egzorcystyczna ze specjalną miotełką do wyganiania złych duchów oraz świecami, solą czy kropidłem, i nie należy tych rzeczy ze sobą mylić. Pamiętaj, aby dzień wcześniej zapełnić lodówki, co odgoni biedę przez następny rok. O północy szeroko otwórz okno lub drzwi, by zaprosić do środka Nowy Rok i pożegnać się z tym, co stare i złe. Najlepiej, gdy zrobi to najstarsza osoba znajdująca się w domu. Po północy rozwiedzione kobiety i panny powinny pilnie nasłuchiwać prowadzonych dookoła rozmów, gdyż pierwsze męskie imię, które usłyszą, będzie prawdopodobnie imieniem ich przyszłego męża. 

W magiczną noc sylwestrową warto też spojrzeć w niebo. Jeśli dostrzeżemy jasne i piękne gwiazdy, a rankiem nad horyzontem, na bezchmurnym niebie wzejdzie promienne słońce, to najbliższy rok będzie bardzo pomyślny, szczególnie dla tych, którzy to widzieli. Zwracamy także uwagę na astrologiczne aspekty, koniunkcje, sekstyle, trygony i inne znaki gwiezdne jak górowania i ascendenty czy cały kosmogram nastawania Nowego Roku o północy. Szczególnie mocno badamy znaki oraz omeny, gdy w panującym systemie kalendarza rozpoczyna się nowy dziewięcioletni cykl numerologiczny, a są to lata, gdy suma cyfr liczby roku redukuje się do wibracji (1). Mamy tutaj 1981 (1+9+8+1=19, 1+9=10, 1+0=1), 1990 (1+9+9+0=19, 1+9=10, 1+0=1), 1999 (1+9+9+9=28, 2+8=10, 1+0=1), 2008 (2+0+0+8=10, 1+0=1), 2017 (2+0+1+7=10, 1+0=1), 2026 (2+0+2+6=10 co daje 1), 2035, 2044, 2053, 2062, 2071, 2080, 2089 (2+0+8+9=19, 1+9=10, 1+0=1), 2098 (2+0+9+8=19, 1+9=10, 1+0=1), 2107 (2+1+0+7=10, 1+0=1). Lata wibracyjnie najbardziej podobne, to takie w których sumy pośrednie są podobnie otrzymywane, a zatem aż do 2080 roku mamy wibrację (1) z sumy pośredniej (tła) o wartości (10). Sylwester i Dzień Nowego Roku takich lat zwykle daje znaki i omeny na całe Dziewięciolecie, stąd także bada się horarnie stan nieba dla poszczególnych wydarzeń będących omenami oraz kosmogram Nowego Roku czy Nowego Cyklu Dziewięcioletniego (w danej miejscowości o północy czasu lokalnego) lub zależnie od tradycji, o wschodzie Słońca w Nowy Rok. 

Słowo silva oznacza w łacinie „las”, więc Sylwester to nic innego, jak „leśny, należący do lasu, dziki”, co także objaśnia sposób obchodzenia święta, które dobrze jak jest powiązane z lasem. Pierwszy dzień Nowego Roku (od świtu 1 stycznia do wschodu 2 stycznia liczonego) należy spędzić w zgodzie i radości, aby cały rok był szczęśliwy i wesoły. Należy wcześnie wstać, by zapobiec ospałości i lenistwu, a następnie umyć się w zimnej wodzie, która zagwarantuje nam zdrowie i urodę. W dniu Nowego Roku należy na stole położyć duży, nie napoczęty bochenek chleba oraz przygotować obfity, świąteczny obiad, by żadnego pożywienia nie brakowało nam przez cały rok. W Sylwestrową noc tak się bawimy, żeby rano w Nowy Rok nie mieć kaca ani podobnie dręczących objawów, bo to wróży nieszczęścia i pecha na cały rok. Wróżby często ujmowane były w przysłowia: „Jak Nowy Rok jasny i chłodny - cały roczek pogodny i płodny", „Gdy w Nowy Rok w nocy jasno - będzie w gumnach ciasno", „Gdy Nowy Rok mglisty - zjedzą kapustę glisty", "Gdy w Nowy Rok ciemność mroczy, bieda i nędza za mrokiem kroczy". Nie powinno się pościć ani głodować w Sylwestra i Nowy Rok, a raczej najeść do syta w miarę możności na uczcie sylwestrowej próbując każdej potrawy, aby zapewnić sobie w ten sposób pomyślność na kolejny rok. W czasie sylwestrowej kolacji (wieczerzy) najlepiej używać okrągłych naczyń, gdyż naczynia w tym kształcie oznaczają zamknięcie cyklu, czyli zamknięcia starego roku. Na okrągłych talerzach warto podać kapustę, gdyż od dawnych czasów istnieje zwyczaj, że zjedzenie kapusty w Sylwestra lub Nowy Rok przynosi szczęście. Zjedz także solidny kawałek makowca – mak przyciąga bowiem zainteresowanie płci przeciwnej. 

Prawa na gości, lewa na pieniądze” – dlatego, aby kogoś ciekawego poznać, trzymaj się na imprezie z prawej strony sali lub prawego bufetu, patrząc od wejścia na salę, a jeśli chcesz powodzenia w biznesie, trzymaj się odpowiednio lewej strony sali czy bufetu. Aby pozbyć się starych problemów i wejść w nadchodzący nowy rok z czystą kartą, spisuje się swoje zmartwienia czerwonym długopisem (wkładem, tuszem) na białej kartce, a potem spala ją w płomieniu czerwonej świecy. Ażeby nie zabrakło pieniędzy, zaszywa się w maleńkiej torebce z naturalnego materiału 12 ziarenek ryżu, po jednym na każdy miesiąc. Woreczek z ryżem należy schować w miejscu na amulety dobrobytu i przechowywać do końca przyszłego roku. W noc sylwestrową należy także mieć pieniądze w portfelu, banknoty ładnie poukładane i posegregowane, im więcej największych nominałów, tym lepiej. Jednym ze zwyczajów pieniężnych, szczególnie w środowiskach bogaczy, przedsiębiorców i biznesmenów, jest wymienianie się drobnymi monetami lub banknotami zaraz po wzajemnym złożeniu sobie noworocznych życzeń. Można wcześniej ustalić jakim nominałem się wymieniamy, a można pozostawić to losowi, patrząc ile inwestujemy a ile do nas powraca, można każdej osobie dawać inny banknot czy inną monetę, ale nie te, które dostaliśmy, co gwarantuje wymianę zawartości naszych portfeli. Powinno się mieć tyle monet i banknotów ile gości ma być na takiej imprezie. 

Według tradycji zakańczając stary rok należy pozamykać ważne sprawy, uregulować długi najlepiej oddając w całości, pogodzić się i posprzątać mieszkanie. W dniu 31 grudnia jednakże zdecydowanie nie wolno sprzątać, ponieważ „wymiata” się szczęście z domu. Sprzątamy zatem dom dzień przed Sylwestrem, chociaż niektórzy dozwalają na krótkie sprzątanie zakończone najpóźniej przed zachodem Słońca, ale tylko wtedy jeśli jest to częścią codziennej rutyny w domostwie czy firmie lub jest koniecznością związaną z przygotowaniem wieczerzy sylwestrowej! Gospodynie powinny na Sylwestra i Nowy Rok zapełnić spiżarnie i lodówki najrozmaitszymi przysmakami, by w przyszłym roku rodzina nie zaznała biedy. Składając o północy życzenia noworoczne zwróć uwagę kogo całujesz. Pierwszą osobą pocałowaną przez kobietę powinien być mężczyzna, a mężczyzna nawet po więcej niż jednym kieliszku szampana lub eliksiru sylwestrowego niech pamięta, żeby pierwszego całusa w Nowym Roku dostała od niego kobieta. Podczas biesiad noworocznych powinniśmy jeść wszystko, co okrągłe, ponieważ zgodnie z tradycją potrawy w kształcie okręgu czy koła (ćakry) przynoszą szczęście. Domownicy muszą posiadać przynajmniej kilka złotych lub pozłacanych monet, ponieważ gwarantują one przypływ gotówki. Jeśli nie uregulujemy lub chociaż nie zmniejszymy wszelkich długów i pożyczek, nawet jeśli jest to przysłowiowa szklanka cukru pożyczonego od sąsiadki, przez cały kolejny rok będziemy ofiarami niesłownych dłużników. Wyjątkowym kultem sylwestrowej nocy cieszy się zegar domowy, a największą pomyślność przynosi nakręcanie zegara tuż po północy, natomiast zatrzymanie wskazówek to zły omen nocy sylwestrowej. W czasie spełniania toastu o północy wrzućmy złotą obrączkę lub pierścionek czy wisiorek do kieliszka z szampanem czy magicznym eliksirem noworocznym, co jest jednym z magicznych rytuałów zapewniających nam pomyślność i dobrobyt w nadchodzącym roku (politycy powinni spełnić także toast za pomyślność i dobrobyt kraju czy regionu). 

W oczyszczającą moc żywiołu ognia w sylwestrową noc, mocniej od Słowian wierzą mieszkańcy południowej Europy. Tam, po wspólnych modlitwach, rozpala się na rynku lub przed świątyniami wielkie ogniska - gdzie spala się listy zmartwień, rachunki, wszelkie papiery, z którymi wiązały się zmartwienia i smutki. A potem świętuje się nadejście lepszych czasów – szampanem, winem i słodyczami, gdzie sporą role odgrywają bakalie oraz migdały mające zapewnić dobrobyt w najbliższych miesiącach. Sylwester – noc przełomu, ale także dzień go poprzedzający (od świtu 31 grudnia), ma szczególne wróżebne znaczenie - ogólnie przepowiada następny rok. Jeśli otaczają nas kochający ludzie, przywołujemy dobre wspomnienia i życzliwe duchy, staramy się zachować pogodę ducha oraz szczodrość serca, to następne dwanaście miesięcy upłynie nam pogodnie. Niedobrze, kiedy w czasie Sylwestra i Nowego Roku w domu nie ma żywej gotówki, nawet w czasach królowania kart bankomatowych, brzęczące monety - najlepiej złote, zapowiadają, że w przyszłości nasze kieszenie i portfele przyjemnie się zapełnią. Pierwszy noworoczny gość, licząc już od sylwestrowej północy, który przekroczy próg naszego domu, to zapowiedź pomyślności lub całorocznego pecha. Najlepszym zwiastunem szczęścia jest jasnowłosy chłopiec. Także ciemnowłosy, młody mężczyzna wnosi zapowiedź szczęścia, choć znacznie mniejszego, w nasze cztery progi. Jednak każda niewiasta, szczególnie blondynka - nawet dobra i piękna jak grecka bogini, to mała puszka Pandory dla całej rodziny. W wielu regionach, kobiety od sylwestrowej północy aż do wschodu Słońca 2 stycznia - nie wychodzą w odwiedziny do znajomych ani do sąsiadów, lecz odpoczywają w swoich domach! 

Dawne księgi wróżebne doceniają też dzieci, które przychodzą na świat między Wigilią Szczodrych Godów/Saturnaliów a świętem Trzech Króli (Święto Trzech Magów). Mówią, że to podwójna pomyślność dla rodziców, ale te, które pierwszym krzykiem witają Nowy Rok, są zwiastunem wyjątkowej łaski i dobrobytu dla całej rodziny. Są to dzieci poczęte gdzieś na przełomie marca i kwietnia ustępującego roku. Zwyczaje i rytuały sylwestrowe przewidują także ozdobienie mieszkania lub domu, podwieszanymi pod sufitem lub nad framugą drzwi gałązkami lub krzakami jemioły, która zapewnia powodzenie w różnych dziedzinach życia, a odgania wszelkie zło. Ponadto, pod jemiołą łatwiej można skraść pocałunek komuś bliskiemu naszemu sercu. W dzień sylwestrowy i Nowy Rok bądźmy w dobrym humorze, nie rozmawiajmy o naszych problemach, powstrzymajmy się od narzekania i złych wspomnień, nie wracajmy do błędów przeszłości i nie zajmujmy się problemami przeszłości. Bądźmy pogodni, optymistyczni, miejmy dobry nastrój i dobre relacje ze wszystkimi. Nie wolno się kłócić, awanturować ani złorzeczyć, aby zapewnić sobie dobre relacje z ludźmi i światem. Kłótnie, wielkie sprzątania, przeprowadzki czy wyciąganie kłopotów w dzień sylwestrowy i w nowy rok to bardzo złe znaki. Warto tego dnia zrobić coś, co poprawi humor na przykład obejrzeć dobrą komedię, pomedytować, porozmawiać z aniołem stróżem! Trzeba zaopatrzyć się w dobry humor, czy to na prywatce w gościach, czy w domu, czy u rodziny, czy u przyjaciół, czy na wielkim balu, albo w podróży zagranicznej, bo przecież Jaki Sylwester i Nowy Rok - Taki cały nadchodzący rok. 

W Nowej Zelandii powodzenie w nowym roku można sobie zapewnić bijąc w garnki i patelnie z jak największym hałasem. Im głośniej, tym lepiej, bo dzięki temu to nasze życzenia przebiją się z ogólnego, blaszanego hałasu. W Rosji należy spisać swe noworoczne życzenie na karteczce i spalić ją w kieliszku, do którego wlewa się następnie szampana lub magiczny eliksir sylwestrowy. Taki koktajl należy wypić w noworocznym toaście, dzięki temu zapewniając sobie realizację swych marzeń w następnych 365 dniach. W Argentynie jest kilka noworocznych obyczajów, które warto poznać, a najsympatyczniejszy wydaje się ten, wymagający wejścia w nowy rok prawą nogą. W tym celu wszyscy zebrani na sylwestrowej zabawie trzymają kieliszki i stojąc na lewej nodze wraz z wybiciem północy stawiają prawą stopę na ziemi. Założenie nowej, różowej bielizny ma zapewnić szczęście w związku przez cały rok. W Brazylii nowy rok trzeba przywitać w białym ubraniu, gdyż wtedy odpędzimy od siebie i bliskich złe duchy. Są jeszcze inne sposoby na dobry, udany rok, a jednym z nich jest przeskoczenie siedmiu fal - po jednej fali w każdy, kolejny dzień pierwszego tygodnia nowego roku. Spędzając już tyle czasu na wybrzeżu można też przy okazji złożyć przebłagalną ofiarę bogini Lemanii (Yemanji) - rzucając na fale bukiet lub wieniec z kwiatów. Jeśli bukiet odpłynie na pełne morze, ofiara została przyjęta. Jeśli fala wyrzuci go z powrotem na brzeg - gorsza sprawa, ofiara odrzucona i trzeba znów spróbować za rok. 

W Kolumbii dla zapalonych podróżników i wędrowców: po północy obejdź/okrąż dom z pustymi walizkami, a zwiększy to szanse na ciekawe wyprawy w nowym roku. Nowa Zelandia ma taki obyczaj, że po wybiciu północy wali się ile sil w garnki i patelnie, a im głośniej, tym większe powodzenie w nowym roku Ci przypadnie. W Chile zjedzenie łyżki soczewicy o północy zapewni, że w nowym roku będzie dużo pieniędzy i pracy. W Danii w wieczór sylwestrowy podaje się ciasto o wyjątkowych kształtach, zwane „kransekake”. Również w Danii obyczaj każe tłuc niezliczone ilości talerzy – wskazuje to bowiem na dużą liczbę przyjaciół. Duńczycy mają także wiele innych ciekawych obrzędów, a zdarza się, że o północy zeskakują z krzeseł, by „skocznie” wejść w nowy rok! 

W wyjątkowej sytuacji są m.in. Chiny, gdzie nowy rok wita się dwukrotnie. Koniec starego roku świętuje się tam wraz z całym światem 31 grudnia oraz powtórnie między 21 stycznia a 19 lutego, kiedy rozpoczyna się chiński nowy rok w tradycyjnym kalendarzu lunarnym. Ludzie obdarowują się w czasie kilku dni świętowania nowego roku prezentami w tym czerwonymi jajkami, gdyż tradycja mówi, że każdy człowiek obchodzi wtedy urodziny. Dzieciom i podwładnym wręcza się pieniądze w czerwonych kopertach na szczęście. W tym czasie domy przyozdabia się owocami i kwiatami brzoskwini symbolizującymi długie życie. We Włoszech i w Wenezueli założenie czerwonej bielizny na Sylwestra ułatwia kobietom znalezienie w nadchodzącym roku męża. Zgodnie z tradycją, tuż przed północą każdy mieszkaniec Italii powinien zjeść swoją porcję zupy lub potrawki z soczewicy, bowiem dania te symbolizują pomyślność i dobrobyt. W Ekwadorze, to z kolei żółta bielizna akumuluje pozytywną energię. Mieszkańcy Quebec (Kanada) oddają się w Sylwestra połowom ryb w przerębli. Aktywnie Nowy Rok witany jest w Sao Paolo (Brazylia), gdzie organizowany jest Maraton Świętego Sylwestra (port. Corrida de São Silvestre) – ochotnicy zmagają się na trasie około 15 km. W Paryżu uczta sylwestrowa kończy się przed północą a ludzie masowo witają Nowy Rok na Polach Elizejskich. 

W Grecji, w specjalnym sylwestrowym przysmaku, zwanym “Vassilopitta” lub „ciastem św. Bazylego” ukrywa się złotą lub srebrną monetę. Szczęśliwiec, który natrafi na porcję z „niespodzianką” może być pewien, że czeka go rok obfitujący we wszelką pomyślność. Na stole Filipińczyków powinno się znaleźć 12 okrągłych owoców symbolizujących wszystkie miesiące w roku. Ponadto Filipińczycy wierzą, że okrągłe przedmioty przynoszą pomyślność i pieniądze, dlatego zakładają w sylwestrową noc stroje w koliste wzory. Dla Filipińczyków ważne jest też, by pierwszego dnia w roku ich portfel był pełny, ponieważ oznacza to, że będzie pełen przez cały rok. Dzieci pielęgnują także tradycję skakania w górę tak wysoko jak to możliwe, gdyż wierzą, że dzięki temu urosną więcej w nadchodzącym roku. 

Warto pamiętać, że wszelkie przepowiednie końca świata jakie zdarzają się co kilkanaście lat, a w 999 roku stały się powodem hucznych zabaw i hałaśliwych egzorcyzmów sylwestrowych mających ochraniać przed rzekomym końcem świata i rzekomymi straszliwymi klęskami, to zwykle wymysły osób chorych i niezrównoważonych takich jak pseudoproroctwa oriońskie z roku 2012 padające z ust chorego psychicznie pacjenta psychiatrycznego leczonego wielokrotnie w RPA i Holandii na schizofrenię - Patrycka Geryla. Nie warto wierzyć pacjentom chorym na schizofrenię paranoidalną z urojeniami końca świata, kresu wszystkiego, totalnej zagłady, rozpadu, kataklizmów, ewakuacji ludzkości przez UFO - gdyż zawsze jest to tylko choroba umysłowa, a nie proroctwo. Jak wiadomo, proroctwa pochodzą tylko z objawień mistycznych, a o takowe jest całkiem trudno, i dodatkowo, proroctwa nie zawierają urojeń końcoświatowych, związanych z UFO czy rzekomą przemianą ludzkości w inną gęstość - jak to jest w urojeniach osób poważnie chorych psychicznie. Takim niewypałem był rok 999 z jego końcem świata i zawsze urojenia końcoświatowe, transformacyjne, urojenia powszechnej zagłady, transformacji, zabrania ludzkości przez UFO - są tylko chorobą pacjenta psychiatrycznego, a nie przepowiednią!  

W Czechach zaraz po północy i hucznym powitaniu nowego roku śpiewany jest hymn narodowy. W Londynie, Nowy Rok witany jest dopiero po 13-tym uderzeniu słynnego zegara „Big Ben”, a najsłynniejszy sylwester w Anglii odbywa się w Londynie na Trafalgar Square i jest to przede wszystkim zabawa na ulicach miasta. Japończycy również czekają na uderzenia dzwonów, a w ich świątyniach buddyjskich rozbrzmiewa aż 108 uderzeń. Tradycja ta nosi nazwę „joya no kane”, co oznacza mniej więcej „dzwony biją w ostatni dzień roku”. 108 to liczba elementów, które według buddyzmu każdy człowiek ma w swoim umyśle. W celu zapomnienia wszystkich zmartwień starego roku Japończycy organizują bonen-kai – uroczystą kolację w gronie rodzinnym, na której serwowane są tradycyjne potrawy. Wśród nich najważniejsza jest toshikoshi-soba, czyli makaron gryczany mający zapewnić długowieczność. Witanie nowego roku trwa w Japonii trzy dni, a Sylwester to czas wyczekiwany przez dzieci, ponieważ zostają one obdarowane o-toshidama, pieniędzmi w małych, pięknie zdobionych kopertach. Bardzo popularne są noworoczne rytualne kąpiele w rzekach i jeziorach. 

Niezwykły i trochę niebezpieczny zwyczaj kultywowany jest nadal w Niemczech, gdzie podobnie jak w Andrzejki my wróżymy z lanego wosku, Niemcy wróżą z ciekłego ołowiu! Obrzęd ten, określany jako „Bleigiessen' jest zwyczajem, który naraża nawet na zatrucie ołowiowe, jednak nadal jednak jest bardzo lubiany. Jeśli kształt oziębionego metalu przypomina kulę, wróży to szczęście i sukces w nadchodzącym roku. Bardziej wyrafinowany zwyczaj powstał w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Tradycją stało się już tzw. „ball dropping”, gdzie ogromna kula, projektowana z każdym rokiem z większym rozmachem, odmierza czas do nadejścia nowego roku. Istotą tej atrakcji jest opuszczanie ogromnej kuli z czubka masztu przez ostatnią minutę starego roku – tak, aby po upływie 60 sekund znalazła się ona na samym dole. „Ball dropping” odbywa się co roku od 1907. Obchody sylwestra bez „ball dropping” od tego czasu miały miejsce tylko raz w historii – podczas nocy sylwestrowej 1942/1943. Wtedy, z uwagi na trwającą wojnę oraz nakaz wyłączenia świateł w całym mieście, wydarzenie nie mogło się odbyć. Najbardziej okazała kula w historii Nowego Jorku ważyła niemalże 5,5 tysiąca kg czyli 5,5 tony! 

Niektóre zwyczaje sylwestrowe są kulturowo wręcz oczywiste, na przykład składanie sobie wzajemnie życzeń i wypicie o północy tradycyjnej lampki szampana, która ma zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku. Jeśli bąbelki szampana (także bezalkoholowego, wina lub wody mineralnej z naturalnym gazem) w kieliszku są duże i poruszają się nieskładnie, to wróży zmiany, wypadki, romanse. Natomiast, gdy bąbelki są eleganckie, drobne i poruszają się płynnie strumieniami do góry, to wróży spokojny rok na łonie rodziny oraz dobre zdrowie. Jeśli łańcuszki krzyżują się, to nie należy szastać pieniędzmi i przede wszystkim zadbać o zdrowie. Wieczór sylwestrowo-noworoczny to tradycyjny czas na stawianie kabały z pomocą kart Tarota, wyroczni Mo, wyroczni I Ching (Iczing), wyroczni z fusów i podobnych systemów wróżebnych (dywinacyjnych), w tyma także astrologii horarnej dla omenów. Popularne w wielu krajach robienie jak największego hałasu w czasie witania nowego roku przegania złe duchy, odstrasza i przepędza demony. Tradycyjnie, zabawa sylwestrowa oraz Nowy Rok rozpoczynają okres karnawału i czas hucznych zabaw tanecznych. 

Wszelkie obowiązki domowe czyli pranie, sprzątanie, prasowanie powinny być wykonane do 30 grudnia. Zatem wielkie sprzątanie zaplanuj z wyprzedzeniem. Pranie nie powinno suszyć się w sylwestrową noc by nie przenosić problemów na kolejne miesiące oraz uniknąć niedostatku. W mieszkaniu powinien panować ład i porządek. Śmieci, rzeczy zepsute, wyszczerbione, lub nieużywane powinny być wyrzucone, wyniesione lub oddane osobie, która może daną rzecz jeszcze potrzebować (oczywiście rzeczy zepsute wyrzucamy na śmietnik, a nie obdarowujemy nimi innej osoby, chyba że ktoś potrzebuje je na części i zamawiał). W ten sposób pozbędziesz się zastałej, negatywnej energii, oraz zaprosisz do swojego życia harmonijną, pozytywną energię na Nowy Rok. Unikaj sprzątania w Nowym Roku. Talerze wcale nie muszą być już, natychmiast pozmywane, a podłoga dokładnie odkurzona. 

Pozwól, by szczęście i pomyślność, które przyszły do Ciebie po północy, mogły się na dobre rozgościć w Twoim domu. Zatem pamiętaj, by nadgorliwie sprzątając w tym dniu, wraz ze śmieciami, nie wymieść szczęścia ze swojego domu. Wstrzymaj się z generalnymi porządkami po imprezie sylwestrowej do 2 stycznia! W sylwestra o północy włóż jajko do przezroczystego naczynia z zimną wodą, natomiast za 12 godzin, czyli w Nowy Rok w samo południe, sprawdź ile bąbelków osiadło na jajku. Dużo bąbelków na jajku to dużo pieniędzy! W Nowy Rok powinno się wcześnie wstać, zatem nie pozwalaj sobie na poranne lenistwo, bo będzie Cię ono prześladować przez cały rok. Jeśli natomiast hucznie świętowało się Sylwestra, to wstań z łóżka choć na kilkanaście minut, by „pokręcić się” nieco po całym domu! Nie należy Nowego Roku witać boso czy tylko w skarpetkach, zatem nawet jak zwykle chodzimy po domu boso i nie wychodzimy na huczną imprezkę, na Sylwestra używamy przynajmniej domowego wygodnego obuwia. 

Jednym z tradycyjnych sposobów na zapewnienie sobie szczęścia w Nowym Roku jest wrzucenie do kieliszka z szampanem czy eliksirem sylwestrowo-noworocznym czegoś ze złota, najlepiej pierścionka lub obrączki. Nie wolno wyjmować tych przedmiotów z kieliszka aż do wypicia całego szampana oraz uściskania wszystkich członków rodziny i przyjaciół, z którymi obchodzi się Nowy Rok. W innym wypadku rytuał jest nieważny. Jeżeli wrzuci się pierścionek do kieliszka męża lub żony, stabilność małżeństwa zostanie zapewniona na cały następny rok. Jeżeli wrzucimy pierścionek do kieliszka osoby, w której jesteśmy zakochani, a ta wypije szampana lub magiczny eliksir, na pewno ją zdobędziemy. Zakochani, pary i małżeństwa powinny się w sylwestrowy wieczór przynajmniej raz porządnie wycałować, długo i namiętnie, aby zapewnić sobie trwanie uczucia na rok następny. Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jaki rok nas czeka, powinniśmy napisać na trzech karteczkach: "dobry", "taki sobie" i "zły", a złożone karteczki schować pod poduszką. Pierwszego ranka nowego roku trzeba wyciągnąć losowo jedną z karteczek i odczytać, co jest na niej napisane, pamiętając, że jest to jeden z omenów sylwestrowo-noworocznych. 

Można także badać nadchodzący los z pomocą szamańskiego rzucenia trzech monet wróżebnych, gdzie trzy orły dadzą los najlepszy, a trzy reszki los najgorszy. O tym, co nas czeka, można się także dowiedzieć dzięki butom, a wystarczy podrzucić do góry jeden ze swoich butów rano w pierwszy dzień nowego roku: jeżeli spadnie podeszwą do dołu, oznacza to pomyślność, jeżeli na bok - nowy rok będzie taki sobie, a jeżeli podeszwą do góry - wróży to nieszczęście czy kiepski rok. Można także wypisać trzy życzenia na karteczce i schować ją do prawego buta noszonego podczas Sylwestra, przynajmniej jedno z nich spełni się w nadchodzącym roku. Na przywitanie Nowego Roku można także zawiązać na ręce czerwony sznureczek lub wstążkę, gdyż ten kolor przynosi bowiem szczęście w życiu miłosnym i zapewnia powodzenie w następnym roku, a oczywiście, podobnie jak z bielizną, dla innych celów stosujemy inne kolory. 

Nowy Rok powitaj w nowej bieliźnie w odpowiednim kolorze:
- na sukces finansowy – kolor złoty lub zielony; 
- harmonijne życie uczuciowe – kolor różowy lub czerwony; 
- skuteczny powrót do zdrowia, lub ochrona przed fałszywymi ludźmi czy złymi duchami – kolor fioletowy; 
- sprawy związane z pracą zawodową, nowymi przedsięwzięciami, aktywizuje i stymuluje; przyciąga pomocnych ludzi – kolor pomarańczowy; 
- pozbycie się nałogów oraz złych nawyków – kolor niebieski; 
- ochrona dla ciąży, lub rozpoczynając nowy rozdział w życiu – kolor biały; 
Znalezienie lub dostanie pieniędzy w Nowym Roku, to najlepsza wróżba dobrobytu! W Nowy Rok schowaj banknot tak, by twoja żona czy mąż mógł go bez problemu znaleźć np. jeśli pije kawę – schowaj banknot do puszki z kawą, jeśli wiesz, że będzie zaglądać do laptopa – wsuń tam banknot. Jeśli masz drobne monety uzbierane lub lepiej znalezione w starym roku, w Sylwestra rano włóż je do miski z zimną wodą, a w Nowy Rok o poranku (o świcie), przemyj tą wodą twarz osiem razy, co zwiększy twoją płynność i swobodę finansową. 

Ekwadorczycy przyjęli unikalny zwyczaj robienia strachów na wróble i palenia ich równo o północy w Sylwestra. Specjalnie na tę okazję mieszkańcy ubierają kukły i wypełniają je gazetami i kawałkami drewna. Kiedy zbliża się północ, wszyscy zbierają się przed domami i każda rodzina pali swojego stracha na wróble. Tradycja mówi, że to unieważnia wszystkie złe rzeczy, które miały miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Taki rytuał stanowczo przegonić pecha i zapewnić mieszkańcom Ekwadoru szczęście w nadchodzącym Nowym Roku. Sylwester w Szkocji jest corocznie czasem znanego na całym świecie festiwalu Hogmanay. Mężczyźni w Szkocji paradują ulicami i trzymając nad głowami ogniste kule, wykonują rozmaite akrobacje. Według mieszkańców kule ognia mają przynieść oczyszczenie i słoneczną pogodę, a uroczystość ta pamięta dawne czasy Wikingów i Celtów. Mieszkańcy Puerto Rico dosłownie "zmywają" stary rok w oczekiwaniu na nowy, gdyż w noc sylwestrową wyrzucają wiadra z wodą ze swoich okien, aby tym samym symbolicznie się oczyścić. Dziwną i intrygującą tradycją noworoczną w Danii jest rzucanie tłukących się naczyń pod drzwi sąsiadów. Jeszcze dziwniejsze jest to, że nie sprawia to obdarowanym smutku, ani ich nie denerwuje, a wręcz przeciwnie - sprawia przyjemność. Rodzina z najbardziej pokaźną wieżą potłuczonych talerzy, szklanek, kubków i innych naczyń uważana jest za najbardziej szczęśliwą, ponieważ to oznacza, że mają wielu lojalnych przyjaciół. Rozmowy z duchami przodków są częścią meksykańskich wierzeń, a Meksykanie są głęboko przekonani, że mogą porozumiewać się z duszami swoich ukochanych zmarłych. Sylwester jest w tej kulturze uważany za najlepszy czas, aby komunikować się z tymi, którzy już odeszli, a także, by przekazać im jakąś wiadomość lub poprosić o pomoc czy radę, także z pomocą profesjonalnych mediów spirytystycznych. 

Powyższe rady i zalecenia oraz ceremonie sugerowane w Polsce nie są przesądami ani zabobonami jak plotą czasem bezsensownie ludzie niedouczeni, lecz są duchową spuścizną i wysoką kulturą duchową naszych słowiańskich przodków oraz cywilizacji ludów indoeuropejskich, są częścią religijnego i kulturowego rytuału słowiańskiej cywilizacji w kontekście tradycji indoeuropejskiej oraz pozostałej części ludzkości.  
====================== 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz