środa, 4 stycznia 2017

Rycerze i mistrzowie Jedi a Szambala

Czy Jedizm zostanie nową religią ludzkości? 


Yoda i Jedi - Szambala i Szaolin, a Rycerze i Mistrzowie Jedi 

Słynne zdanie mędrca Yody - Wielkiego Mistrza Jedi (Dźedaj): "Znaczenia wielkość nie ma... Po wielkości mnie sądzisz? A nie powinieneś, bo moim sprzymierzeńcem jest Moc. A potężny to sprzymierzeniec. Życie ona tworzy, pozwala mu wzrastać. Moc otacza nas przenika i łączy. Świetlistymi istotami jesteśmy, a nie tą surową materią". 

Jediizm, Jediism, Jedyzm (Dżedizm, Dżedaizm) – to jeden z tzw. nowych ruchów religijnych, oparty na pojęciu Jedi (Dżedai), zaczerpniętym czy raczej rozpowszechnionym w filmie Gwiezdne Wojny. Początku ruchu związane są z deklarowaniem w spisach powszechnych (m.in. w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii czy Nowej Zelandii) religii Jedi, co w Anglii i Walii zapewniło jej status czwartej religii w kraju. Zjawisko to znane jest jako fenomen Rycerza Jedi. Następnie powstały również oficjalnie uznane organizacje, zarejestrowane jako związki wyznaniowe. Do formalnej rejestracji ruchu jako religii dążą jego zwolennicy również w innych krajach, m.in. w Czechach. W Polsce w czasie spisu powszechnego zwolennicy Mocy Jedi także mogą wymagać wpisania w rubryce religia Jedi jako wyznania. 


Czy Jedizm będzie nową religią ludzkości? 


Czeski Urząd Statystyczny na specjalnym zebraniu w styczniu 2011 roku zatwierdził istnienie Kościoła Jedi i nadał mu unikalny kod, który wykorzystany będzie podczas wiosennego spisu powszechnego. Tym samym Jedizm (Jediism, Dżedyzm, Dżedaizm) został oficjalnie uznany jako religia i zostanie uwzględniony, podobnie jak inne wyznania i kościoły, podczas spisu powszechnego. Aktualnie na Facebooku do wyznawania wiary Jedi przyznaje się ok 15 tysięcy Czechów. Jednak najwięcej wyznawców Jedizmu jest w Wielkiej Brytanii, bo około 400 tysięcy oraz w Australii około 70 tysięcy.

Coraz więcej ludzi w Czechach wyraża chęć rejestracji jako nowej religii tzw. Jediizmu, wywodzącego się z serii filmów fantastycznych pt. „Gwiezdne Wojny”. Do końca stycznia 2011 inicjatywę poparło ponad 12 tysięcy osób, głównie fanów kosmicznej sagi George'a Lucasa. Wiara w Moc, doświadczenia z Mocą nie są nowym zjawiskiem religijnym. Wygląda to raczej na odrodzenie, renesans starodawnych wierzeń i filozofii duchowej w nowym wydaniu. Ludy azjatyckie czy afrykańskie powszechnie wierzyły w Moc, ćwiczyły Moc, a także manifestowały Moc. Idea Mocy jest powszechna w sztukach walki rodem z Japonii, Chin czy Indii, szczególnie takich jak Qiging (Chi Kung) lub Aikido. Z japońskich sztuk walki najbardziej do rozwoju świadomości Mocy na zachodzie przyczyniło się Ki Aikido wypromowane przez Mistrza Koichi Tohei (10 dan). 

Moc wśród wielu narodów i kultur ma swoje lokalne nazwy jak Ki (Japonia), Chi (Chiny), Prana (Indie), Mana (Hawaje), a reżyser Gwiezdnych Wojen wykorzystał swoją bogatą wiedzę, także na temat legendarnych Wojowników Szambali posługujących się broniami światła. Co ciekawe, treningi Wojowników Szambali propagowane są także na bazie buddyzmu, a ideał Wojownika czy Rycerza Światłości popularny jest tak w Legendach z Klasztoru Szaolin jak i pośród indyjskich praktyków nieomal magicznych sztuk walki Kalaripayat. Wszystko to poczucie istnienia Mocy scalającej wszystko, więź z Kosmosem, poczucie jedności życia i wygląda na to, że rzeczywiście tylko część z ludzi ma zdolności, aby to czuć, doświadczać i ćwiczyć idąc ku Dobru i Światłu. Pośród sztuk walki z mieczem i energią czy Mocą jedną z najlepszych dla adeptów Jedi (Dżedaj) jest na pewno Iaido - stara sztuka walki z użyciem katany, japońskiej szabli. Iaido i podobne sztuki widać na filmie "Gwiezdne wojny" w scenach walki.

Czechy pełne Mocy Jedi (Dżedaj)


Zwolennicy Jedi zapowiadają w Czechach, że właśnie takie wyznanie wpiszą w odpowiedniej rubryce w czasie wiosennego spisu powszechnego. Swoje opinie wymieniają na razie nieformalnie w internecie, głównie za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook. – Nie będziemy nikogo okłamywać. „Gwiezdne Wojny” zagościły w naszych sercach już w młodości. Zmieńmy razem historię naszej Republiki – deklarują na swej stronie internetowej. Masowe ruchy społeczne od początku roku 2011 doprowadziły do rewolucji społęcznej w Tunezji oraz w Egipcie. 

Przed spisem ludności czescy wyznawcy jediizmu muszą jeszcze zarejestrować związek wyznaniowy. Aby to zrobić, potrzebują 300 podpisów i trzech pełnoletnich osób, które odpowiednie dokumenty złożą w Ministerstwie Kultury. Spis ludności w Czechach odbędzie się między 26 marca a 14 kwietnia. 

Nowa Zelandia popiera rycerzy Jedi (Dżedaj)


Jediizm jako fenomen społeczny po raz pierwszy objawił swą siłę w czasie spisu ludności z 2001 roku. W krajach anglosaskich wiarę w Jedi zadeklarowało około 500 tysięcy osób, przy czym w Nowej Zelandii 53 tysiące jediistów (1,5 proc. populacji kraju) stało się drugą co do wielkości grupą wyznaniową. W Australii do wiary jedizm przyznaje się 70 tysięcy mieszkańców. Wówczas wielu ludzi uznało za żart lub formę protestu wpisanie „Jedi” do rubryki pytającej o religię. Jednak od tamtej pory na całym świecie pojawiają się różne inicjatywy mające na celu formalizację tego systemu wierzeń. 

Między filozofią a futbolem


Wiara czy raczej filozofia Jedi to nie jest jak czasem się pisze wyznanie synkretyczne, łączące w sobie rzekomo m.in. cechy chrześcijaństwa, buddyzmu i zen, tylko raczej powrót do pierwotnych wierzeń całej ludzkości odnajdywanych na wszystkich kontynentach. W filmie George'a Lucasa nie stanowiła konkretnego systemu religijnego, lecz rodzaj filozofii i praktyki samodoskonalenia, którą wyznawali jej Rycerze i Mistrzowie. Filarem była przenikająca wszystkie organizmy i materie Moc, dająca się kontrolować przez adeptów Jedi. W Argentynie od 1998 roku działa kościół wyznawców Maradony. Na całym świecie ma 120 tysięcy wyznawców w 60 krajach. Coroczne święto obchodzone jest 30 października w rocznicę urodzin piłkarza i założenia związku wyznaniowego. Odrodzenie Jedi (Dżedaj) - Rycerzy Mocy, jak widać rozwija się na większą skalę, a przecież powieści magiczne takie jak Harry Potter doskonale wpasowują się w społeczne zapotrzebowanie pokolenia XXI wieku na religię służącą dobru człowieka jako jednostki jak i dobru ludzkości u progu ery kosmicznej, ludzkości, która wyrusz ana podbój Galaktyki - Drogi Mlecznej. 

Czym jest Jediizm (Dżediizm, dżedaizm) 


Jediizm (Dżedaizm) jako fenomen społeczny po raz pierwszy objawił swą siłę w czasie spisu ludności z 2001 roku. W krajach anglosaskich wiarę w Moc Rycerzy Jedi zadeklarowało około 500 tysięcy osób, przy czym w Nowej Zelandii 53 tysiące jediistów (1,5 proc. populacji kraju) stało się drugą co do wielkości grupą wyznaniową. Wówczas wielu ludzi z tak zwanej ortodoksji religijnej uznało za żart lub formę protestu wpisanie "Jedi" do rubryki pytającej o religię. Jednak od tamtej pory na całym świecie pojawiają się różne inicjatywy mające na celu formalizację oraz rozwój tego systemu wierzeń. Japońscy Bushi - Mnisi Wojownicy z Gór całkiem poważnie i z widocznymi rezultatami ćwiczyli Moc Psychiczną i Duchową, podobnie jak indyjscy jogini czy szamani na Syberii. Idea osiągania połączenia z Mocą, z Pierwotną Mocą czy Prasiłą Wszchświata towarzyszy ludzkości od poczatku jej istnienia. W każdej kulturze istniały próby jej osiągania i doskonalenia. 

Wiara Jedi podobnie jak i najbardziej prawdopodobny jej pierwowzór, doskonale znany Trening Rycerzy Szambali czy też trening Shaolin Kung Fu (Qigong, Chi Kung) to nie kolejne wyznanie synkretyczne, łączące w sobie rzekomo cechy chrześcijaństwa, buddyzmu i zen, tylko raczej potężne odrodzenie Prareligii ludzkości. W filmie George'a Lucasa Jedi nie stanowiła konkretnego systemu religijnego, tylko rodzaj filozofii samorealizacji, którą wyznawali jej świetlani rycerze. Filarem była przenikająca wszystkie organizmy i materie Moc (Qi, Prana, Mana), dająca się kontrolować przez adeptów Jedi. Podobne idee przekazywał Bruce Lee w swoich filmach.  



Rycerze Jedi (Dżedai)


Jedi (ang.'ʤɘdaɪ) – w świecie Gwiezdnych wojen starożytny zakon, skupiający "wrażliwych na Moc" (ang. Force Sensitive), czyli istoty, w których organizmach występuje nadnaturalne stężenie midichlorianów. Midichloriany są nanoorganizmami występującymi w każdym żywym organizmie, pozwalającymi mu na odczuwanie Mocy. 

W Zakonie Jedi wielką uwagę przywiązuje się do umiejętności panowania nad swymi emocjami, ponieważ niektóre z nich prowadzą na Ciemną Stronę Mocy – upadek dla Jedi. Głównymi wrogami Jedi na przestrzeni dziejów byli wywodzący się z łona Zakonu Lordowie Sithów, posługujący się i służący Ciemnej Stronie Mocy. 

Rolą Rycerzy Jedi w Galaktyce (Drodze Mlecznej) jest utrzymywanie pokoju w Republice Galaktycznej. Ich zadaniem jest także zniszczenie Sithów. Jedną ze szczególnych cech rycerza Jedi jest perfekcyjna umiejętność posługiwania się mieczem świetlnym. 

Filozofia Jedi jest bliska koncepcjom Mistrza i Proroka Zaratusztry, który dużo nauczał o potrzebie walki sił Światłości z siłami Zła. Uczył jak rozpoznawać siły ciemnej strony Mocy oraz jak rozwijać się po stronie sił Światłości, po jasnej stronie Mocy. Rycerze Jedi, ćwicząc współcześnie mogą korzystać ze starych systemów doskonalenia Mocy, jak chociażby japońskie Ki Aikido z naciskiem na posługiwanie się szablą oraz kijem czy chiński Qigong (Chi Kung) oraz Daiqi (Tai Chi), gdzie także kładzie się nacisk na rozwój wewnętrznej Mocy. W Indii także istnieje wiele możliwości doskonalenia, jak Joga z praktykami asan i pranajamy czy metody Kalaripayat z naciskiem na rozwój energii wewnetrznej i Mocy. Huna czy Japońskie Reiki także mogą się przydać, gdyż po bitwach wojownicy Jedi jakoś muszą się regenerować. 

Historia Zakonu Jedi (Dżedaj) 


Według filmu Gwiezdne Wojny, nie jest wiadomym, kto pierwszy zdał sobie sprawę z istnienia Mocy, ani jaka organizacja dała początek Zakonowi Jedi. Niektórzy utrzymują, że Zakon Jedi wywodzi się z planety Tython (na której czczona była pozytywna energia wszechświata pod nazwą "Ashla"), inni - że od Zakonu Dai Bendu czy Akademii Chatos. Wszystkie te twierdzenia są jednak opartymi na historycznych przesłankach domysłami, a wspomniane grupy czy organizacje pamiętane są jedynie z nazwy i legend oraz podań ludowych. 

Wiadomym jest, iż na historii Jedi w znaczący sposób zaważyło rozpowszechnienie wynalazku hipernapędu - dzięki niemu najwybitniejsi kapłani, filozofowie jak i wojownicy z dziesiątek światów mieli w końcu możliwość porównywać i wymieniać gromadzone przez siebie informacje o mistycznej sile, którą później nazwano Mocą. Działania te stopniowo kładły podwaliny pod to, co nazwano później Zakonem Jedi. Idea hipernapędu odnosi się niewątpliwie do nowoczesnych teorii kwantowej grawitacji, które zrozumiałe są jedynie dla najwybitniejszych umysłów takich jak Heim czy Shipov. 

Nie jest również znane miejsce, z którego wziął swój początek Zakon - pośród kandydatów są owiane aurą tajemnicy, legendarne i zapomniane planety takie jak Had Abbadon czy Ondos. Są również miejsca znane galaktyce - Utapau, Coruscant, Corellia czy Ossus. Dawni mentorzy zakładali liczne akademie na różnych planetach, biblioteki, w których gromadzono w woluminach rosnącą wiedzę o Mocy.

Początkowo Zakon miał raczej naturę filozoficzno-medytacyjną - członkowie nabywali coraz to nowych umiejętności, zdając sobie sprawę z możliwości, jakie oferuje im Moc. Wsłuchując się w jej wolę czy raczej intencję, adepci i Rycerze Jedi coraz intensywniej angażowali się w życie społeczne Galaktyki, stając się z czasem Strażnikami Pokoju i Sprawiedliwości i pomagając w budowie galaktycznej cywilizacji.

Na kilka tysięcy lat przed Mrocznym Widmem miała w Zakonie miejsce Wielka Schizma. W jej wyniku część zaprzedanych Ciemnej Stronie Jedi odłączyła się od zakonu i przejęła władzę nad Imperium Sithów, dając początek stronnictwu Sithów. Widać analogię do Schizmy z 1054 roku, gdzie bardziej mistyczne prawosławie przypomina jasną stronę Mocy, a bardziej inkwizycyjny katolicyzm przypomina ciemną stronę Mocy. 

Po dojściu do władzy Imperatora Palpatine'a w roku 19 BBY Rycerze Jedi niemal wyginęli z powodu urządzonego przez niego programu systematycznej eksterminacji wszystkich członków Zakonu, stanowiących zagrożenie dla jego imperium terroru. Kluczowym elementem planu Palpatine'a był Darth Vader - upadły Rycerz Jedi, znany niegdyś jako Anakin Skywalker. 

Jednymi z nielicznych, którzy przeżyli, byli Obi-Wan Kenobi, Quinlan Vos oraz Yoda. Za sprawą Luke'a Skywalkera, syna Anakina Skywalkera, zakon odrodził się, a następnie rozwinął w formie nieco odmiennej od znanej z czasów schyłku Starej Republiki. Jednak żaden Rycerz Jedi nie zdołał już osiągnąć takich umiejętności manipulacji i posługiwania się Mocą, jak Jedi z okresu Starej Republiki, jak Darth Revan czy Bastila Shan. Przypomina to historie o starożytnych rycerzach z Japonii, Chin czy Indii, których umiejętności dzisiaj nikt nie umie powtórzyć albo bardzo rzadko się ujawniają. 

Analogia filmu do działalności katolickiej Inkwizycji i masowe mordowania przedstawicieli rodzimych wyznań religijnych w Europie jest bardzo oczywista, chociaż przedstawiona fabularnie w scenerii kosmicznej. Ruch Jedi to wspólnota wszystkich, którzy sympatyzują z tradycjami duchowymi jakie istniały przez mrokami katolickiej Inkwizycji, obrazowanej w filmie artystycznie jako mroczne Imperium Sithów. Historia lubi zataczać koło i powtarzać się, zatem Gwiezdne Wojny mogą być refleksją nad tym, do czego na większą kosmiczną skalę może nas doprowadzic to, co już się w historii wydarzyło. 

Kodeks Jedi (Dżedaj)


Za podstawę filozofii Jedi uważa się następujące słowa:

Nie ma emocji - jest spokój.Nie ma ignorancji - jest wiedza.Nie ma namiętności (pasji) - jest pogoda ducha.Nie ma chaosu - jest harmonia.Nie ma śmierci - jest Moc.

Rycerz Jedi powinien żyć w pokoju ze swoimi emocjami i nie dawać się im kierować. Powinien dążyć do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Powinien unikać przywiązań, które uniemożliwiają mu pełne oddanie się słuchaniu Mocy. Powinien również strzec życia innych istot, w szczególności tych rozumnych. Kodeks w tej formie został zapisany przez legendarnego mistrza Jedi Odan-Urra i był przekazywany przez setki lat. W późniejszym okresie usunięto jednak z niego czwartą linię, co ułatwiało upadek i przejście na ciemną stronę Mocy. Konstrukcja kodeksu przypomina niektóre wersje buddyjskich ślubowań składanych przez Rycerzy Bushi w Japonii, a także aforyzmy Kodeksu Bushido czy Usui Reiki. 

Symbole Rycerzy Jedi (Dżedaj) 


Główną bronią Rycerzy Jedi jest miecz świetlny - broń wymagająca długich treningów do jej pełnego opanowania, mająca również charakter mistyczny. Miecz był równocześnie symbolem członków Zakonu, podobnie jak wśród legendarnych Rycerzy Szambali. 

Często stosowanym przez Rycerzy Jedi znakiem był starożytny symbol Bendu, przypominający ośmiopromienne słońce i wschodnie Koło Dharmy. Oznaczał on mistyczną jedność Galaktyki w Mocy i bywał używany do oznaczania miejsc, pojazdów i przedmiotów wykorzystywanych przez Rycerzy Jedi - widniał na przykład na ich myśliwcach. 

W okresie schyłku Republiki i podczas Wojen Klonów symbol ten zaadaptowany został przez Wielką Armię Republiki jako znak rozpoznawczy republikańskich jednostek wojskowych. Po stworzeniu Imperium, Palpatine zbezcześcił ten znak przez usunięcie z niego dwóch promieni i wykorzystał jako oficjalne godło swojego Imperium.

Fenomen Rycerza Jedi (Dżedaj) 


Elitarne kluby zwolenników i praktyków Mocy wedle idei z filmu Gwiezdnych Wojen istniały już od pierwszych emisji filmu w początku lat 80-tych XX wieku, nie tylko w USA, ale nawet w Polsce. Rycerz Jedi jako zjawisko socjologiczne w Wielkiej Brytanii i krajach angielskojęzycznych pojawia się masowo od roku 2001, także jako nieformalny ruch społeczny. Polegał na podawaniu podczas spisu powszechnego odpowiedzi na pytanie o religię - "Jedi". Rycerze Jedi to postaci z Gwiezdnych Wojen, kierujący się pewnym systemem filozoficznym, który może być uznany za religię. Kampania prowadzona była przez pocztę elektroniczną i SMS. Twórcy wychodzili z założenia, że jeśli odpowiednia liczba respondentów poda taką odpowiedź, władze będą zmuszone uznać tę religię. Większość przyznających się do tej "religii" uznała to za zabawę lub też okazanie niechęci dla rządu lub polityki w ogóle. W Anglii i Walii 390.127 osób, czyli 0,7 procent respondentów przyznało się do tej religii, co dało jej status czwartej religii w kraju.

Rangi Zakonu Jedi (Dżedaj) 


Uczeń/Adept Jedi


Podczas pierwszego etapu szkolenia na Jedi kandydat nie posiadał określonej rangi - był określany jako uczeń, adept lub młodzik. Kiedy dorósł i został wyszkolony na tyle, by rozpocząć okres terminowania u konkretnego nauczyciela, mógł zostać przez niego wybrany i wtedy był mianowany Padawanem. Zazwyczaj musiał przejść parę prób, po których Rada Jedi decydowała, czy ma zostać w Zakonie. Mogło zdarzyć się jednak, że późno odnaleziony uczeń od razu stawał się Padawanem konkretnego Rycerza lub Mistrza, tak jak to było w przypadku Anakina Skywalkera. 


Rangą tą określa się uczniów, przebywających na testach mających na celu sprawdzenie, czy w przyszłości będą w stanie sprostać życiu Rycerza Jedi. Czas ten pomaga też adeptom w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie: "czy życie zakonne, jest rzeczywiście tym, czego szukają". Szkolenie nowicjusza przeprowadza opiekun School of Preparation, a gdy uzna on, że Adept jest gotów do podążenia Ścieżką Jedi, Adept zostaje uroczyście zaprzysiężony jako Padawan. Adepci nie są pełnoprawnymi członkami The Jedi Order. 

Padawan 


Tytuł Padawana otrzymywał uczeń, podejmujący u Rycerza lub Mistrza Jedi szkolenie, które miało doprowadzić go do rangi Rycerza. Padawani nosili krótko obcięte włosy i charakterystyczny pojedynczy warkoczyk. Do swojego mentora Padawan zwracał się tytułem Mistrza, nawet jeśli nie posiadał on oficjalnie takiej rangi. Padawan niezwykle rzadko wysyłany był na samotne misje, chyba że sytuacja była naprawdę poważna.

Poza nauką umiejętności praktycznych, dyplomacji i tym podobnych, Padawan musiał podczas szkolenia przede wszystkim nauczyć się, jak realizować postanowienia Kodeksu Jedi oraz radzić sobie z Ciemną Stroną Mocy. Aby stać się Rycerzem Jedi, Padawan musiał ukończyć szkolenie u swojego mistrza i przejść odpowiednią ilość prób. Próby te nie były tylko formalne. Często rozumiano w ten sposób wydarzenia bezpośrednio dotyczące Padawana i jego życia, z którymi musiał sobie poradzić. Najczęściej ostateczna próba wiązała się ze stanięciem wobec wyjątkowo silnej pokusy lub ataku Ciemnej Strony (np. w przypadku Obi-Wan Kenobiego za taki moment uważa się pojedynek z Darthem Maulem). 

Kiedy opiekun i Rada Jedi uznali, że uczeń jest gotowy, mógł zostać pasowany na rycerza Jedi. Wtedy jeden Mistrz z Rady Jedi odcinał charakterystyczny dla Padawanów warkoczyk, a uczeń stawał się pełnoprawnym członkiem Zakonu. Szkolenie Padawana odbywa sie pod opieką Jedi w stopniu Mistrza, Rycerza lub Advisora. Istotnym elementem szkolenia Padawana jest wiedza i doświadczenie przekazywane przez mentora. Nic więc dziwnego, że spośród całego szkolenia, to właśnie szkolenie Padawana przez wielu uważane jest za najbardziej interesujące doświadczenie. 

Analogia do szkolenia i pasowania Wojowników Rycerstwa Szambali (Śambhalah), jest oczywista dla każdego, kto został wtajemniczony w takie misteryjne sekrety Wschodu... Dobre wyszkolenie rycerza obejmuje bowiem jego przygotowawczy trening w grupie, indywidualne szkolenia u wybitnych rycerzy i mistrzów oraz zdolność do działania w grupie i aktywną pracę w Braterstwie Rycerzy-Mistrzów. 

Rycerz Jedi (Dżedaj) 


Rycerz Jedi to ranga w Zakonie Jedi, podobna w znaczeniu jak Rycerz Klasztoru Shaolin (Szaolin) czy Rycerz Szambali. Za czasów Starej Republiki ranga ta plasowała się powyżej padawana i poniżej mistrza Jedi, w czasach odrodzenia zakonu zaś - między uczniem (rangą stosowaną zamiast padawana) a mistrzem. Rycerze stanowili większość wśród Jedi i stąd wzięło się powszechne określenie zakonu jako Zakon Rycerzy Jedi, albo w skrócie rycerze Jedi.

Przyznanie tytułu Rycerza oznaczało, że dany Padawan jest już gotowy, by samodzielnie wypełniać stające przed nim zadania. Pasowanie na Rycerza kończyło trenowanie ucznia u jego mistrza, chociaż nie kończyło jego nauki jako takiej. Rycerz Jedi mógł korzystać z dostępnych zasobów Zakonu oraz samodzielnie lub w zespołach wykonywać zadania stojące przed Zakonem Jedi. Mógł również szkolić padawanów - z reguły tylko jednego na raz, aby móc poświęcić mu potrzebną ilość czasu i uwagi. Jednakże Rycerz Jedi nie musi zostać mistrzem Jedi. Dlatego wielu Jedi kończy swoją "karierę" na tym stopniu.

Warunkiem otrzymania awansu do stopnia rycerza Jedi jest ukończenie przez Padawana podstawowego szkolenia. Głównym zadaniem na którym Jedi powinien skoncentrować swoją uwagę jest dalsze doskonalenie zdobytych już umiejętności. Umożliwiają to przede wszystkim misje wykonywane wspólnie ze swoim mistrzem. Podczas ich wykonywania ów Jedi wielokrotnie poddawany jest najróżniejszym próbom, które często wymagają od niego samego większej błyskotliwości, i umiejętności niż te, którym był poddawany dotychczas. Wschodnie tradycje zalecają przynajmniej 10-15 lat treningu ciała, umysłu i ducha, aby osiągnąć status Rycerza Jedi. 

Mistrz Jedi (Dżedaj) 


Ten najwyższy tytuł może zostać przyznany przez Radę Jedi wyjątkowo doświadczonemu i charakteryzującemu się wysokim stopniem rozumienia Mocy Rycerzowi. Mistrzowie obdarzani są dużym szacunkiem przez innych Jedi, dwunastu spośród nich tworzy Radę Jedi - organ zarządzający działaniami całego Zakonu. 

Inne tytuły 


W różnych okresach historycznych istniały ponadto inne tytuły, przyznawane lub przyjmowane przez Jedi:

Wielki Mistrz Jedi - tytułem tym zaczęto określać Luke'a Skywalkera około 25 lat ABY, dla odróżnienia od wyszkolonych przez niego Mistrzów i podkreślenia jego naczelnej roli w nowym Zakonie. Również mistrz Yoda był określany tym tytułem podczas końcowych dni Starej Republiki.

Lord Jedi - rzadki tytuł, stosowany głównie przez dowódców oddziałów Jedi podczas Nowych Wojen Sithów, ale także w innych okresach. Ranga Lorda była wyższa od Mistrza.

Zbrojmistrz Jedi - Mistrz Jedi, któremu powierzono pieczę nad mieczami świetlnymi zmarłych bądź padłych w walce ważnych i sławnych Mistrzów bądź Lordów Jedi. Po Wojnie Domowej Jedi, za czasów Revana, Zbrojmistrzowie Jedi zniknęli, jednak ich wspólnota odrodziła się po niedługim czasie. Biorąc rzecz filozoficznie, Obi-Wan Kenobi również był przez kilkanaście lat Zbrojmistrzem Jedi, jako że przechowywał pierwszy miecz świetlny Anakina Skywalkera - Dartha Vadera. Zbrojmistrz Jedi był najlepszym z Jedi w posługiwaniu się mieczem świetlnym dowolnego rodzaju. 

Droga do rycerstwa


Kiedy mistrz padawana uznał, że jego uczeń dorósł do samodzielności pod względem fizycznym, psychicznym oraz rozumienia Mocy, kandydat na rycerza musiał zbudować własny miecz świetlny i przejść próby. Jeśli mu się to udało, zostawał pasowany na rycerza.

Zasadniczo tylko Rada Jedi mogła nadać padawanowi rangę rycerza. W wyjątkowych okolicznościach mógł to zrobić też mistrz padawana. 

Pasowanie Rycerza Jedi (Dżedaj) 


Pasowanie odbywało się w sali pasowań, która była bardzo podobna do sali Rady Jedi. Na czas ceremonii zasłaniano okna, a jedyne światło wewnątrz pochodziło z 12 mieczy świetlnych należących do członków rady. Jeśli padawan należał do rasy, która miała włosy, warkoczyk oznaczający rangę padawana zostawał odcięty mieczem świetlnym. 

Prowadzący wypowiadał formułkę przy zapalonych mieczach świetlnych wszystkich członków Rady:

We are all Jedi. The Force speaks through us. Through our actions, the Force proclaims itself and what is real.

Today we are here to acknowledge what the Force has proclaimed.

(prowadzący odwraca się do Padawana)

Step forward, Padawan. (Imię padawana), by the right of the Council,

by the will of the Force, I dub thee Jedi Knight of the Republic.

(jeden z pozostałych członków Rady wypowiada:)

Take up your lightsaber, (Imię nowego rycerza), Jedi Knight. And may the Force be with you.

W przekładzie na polski:

Wszyscy jesteśmy Jedi. Przemawia przez nas Moc. Przez nasze działania Moc objawia się i wskazuje prawdę.

Dziś jesteśmy tutaj, aby przyjąć to, co Moc zawyrokowała.

Wystąp, padawanie. (Imię padawana), z prawa Rady, z woli Mocy, mianuję Cię Rycerzem Jedi Republiki.

Weź swój miecz świetlny, (Imię nowego rycerza), rycerzu Jedi. I niech Moc będzie z Tobą.

Nie wszyscy rycerze przechodzili podobne ceremonie. Nic nie wiadomo na przykład o tym, aby Obi-Wan Kenobi został pasowany w podobny sposób - po prostu po pokonaniu Lorda Sithów Maula okazało się, że to była jego ostateczna próba. Wielu zostało rycerzami Jedi pokonując w prawdziwej walce przedstawicieli sił zła, ciemności i mroku. 

Rycerze w Nowym Zakonie Jedi


Luke Skywalker jako ostatni żyjący Jedi nie miał ceremonii pasowania. Jego próbą miało być pokonanie Vadera w pojedynku - i tę próbę zaliczył. Pasowanie na rycerza w nowym zakonie nie było zazwyczaj tak uroczyste jak dawniej. Kilku innych rycerzy (lub mistrzów) decydowało i mówiło po prostu uczniowi o tym, że osiągnął już poziom rycerza Jedi.

Znani Jedi


Do najbardziej znanych rycerzy i mistrzów Jedi z Filmu Gwiezdne Wojny należeli:

Ki-Adi-Mundi, Plo Koon, Qui-Gon Jinn, Yoda, Mace Windu, Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker, Luke Skywalker, Dooku, Revan, Kit Fisto, Saesee Tiin, Shaak Ti, Aayla Secura. 


Moc - Idea wedle filmu "Gwiezdne wojny"


Moc (ang. the Force, dosł. "siła") to fantastyczna, mistyczna więź, łącząca wszystkie żywe istoty świata Gwiezdnych wojen. Istoty żywe mogą komunikować się z Mocą dzięki Midichlorianom, mikroskopijnym organizmom (lub organellom), znajdującym się w każdej żywej komórce. Istoty szczególnie silnie odczuwające wpływ Mocy mogą dokonywać "cudów", np. przenosić przedmioty jedynie siłą woli, nakłaniać inne istoty do określonych zachowań lub czynności oraz wiele innych. Dzięki podwyższonemu stężeniu Midichlorianów ludzie są bardziej intuicyjni, przeczuwają niebezpieczeństwo, reagują instynktownie w obronie życia swego i innych stworzeń, czują głębszą więź z przyrodą, odżywiają się zdrowo, uzdrawiają z pomocą wszechobecnej siły życia, podejmują rozmaite treningi samodoskonalenia i rozwoju osobistego, organizują się w kluby i grupy Mocy. 

Poszczególne sposoby wykorzystania Mocy (np. Medytacja Bitewna) zwane są mocami (ang. Force powers). Z Mocy czerpią swą siłę Rycerze Jedi - istoty stojące na straży pokoju w Galaktyce oraz Sithowie i inni Mroczni Jedi, dążący do przejęcia siłą władzy nad Galaktyką. Podczas gdy ci pierwsi korzystają przy tym przede wszystkim z Jasnej Strony Mocy, ci drudzy posługują się jej Ciemną Stroną. Jedi, który dogłębnie poznał Moc i postępował zgodnie z jej nakazami, po śmierci może zachować swoją tożsamość i objawiać się żywym jako swego rodzaju duch opiekuńczy. 

Przypadki specjalne


Związek niektórych istot filmu "Gwiezdne Wojny" z Mocą należy uznać za wyjątkowy:

- Isalamiry wytwarzają wokół siebie "próżnię Mocy", nie pozwalającą na korzystanie z niej
- Vornskry wykorzystują Moc do polowań
- Yuuzhan Vongowie zostali odcięci od tradycyjnego sposobu korzystania z Mocy i są równocześnie niewrażliwi na jego oddziaływanie
- Drzewa wroshyr na Kashyyyk osiągnęły prawopodobnie takie rozmiary dzięki wpływowi dawnych mieszkańców planety (naturalnie wrażliwych na Moc) Rakatan oraz pozostawionego przez nich na powierzchni planety starożytnego artefaktu o ogromnej Mocy Gwiezdnej Mapie.
- Rakatanie byli rasą naturalnie wrażliwą na Moc - każdy jej osobnik mógł z niej korzystać. Rakatanie stworzyli technologię opartą na wykorzystaniu Mocy i opanowali większość Galaktyki. Stopniowo dali się pochłonąć Ciemnej Stronie, a po pewnym czasie w ogóle utracili jakąkolwiek wrażliwość na Moc. Tak się kończy przejście na tzw. Ciemną Stronę, że po pewnym czasie doznaje się utraty Mocy! 


Rada Rycerzy Jedi


Rada Jedi to instytucja z uniwersum Gwiezdnych wojen. Organizacja ta, zwana też Najwyższą Radą Jedi, stanowiła za czasów Starej Republiki grupę dwunastu mądrych i potężnych Mistrzów Jedi, wybranych, by przewodzić Zakonowi Jedi oraz doradzać Kanclerzom Republiki Galaktycznej. Radami Jedi zwano także ciała zarządzające poszczególnymi akademiami czy miejscami szkolenia Rycerzy - jak na przykład Enklawa Jedi na Dantooine w czasach przedstawionych w grze Star Wars: Knights of the Old Republic. Jedyne znane osoby, które nie były Mistrzami Jedi w trakcie wyboru do Rady, to Ki-Adi-Mundi (który potem został Mistrzem) i Anakin Skywalker, przydzielony jako obserwator z ramienia Wielkiego Kanclerza Palpatine'a, późniejszego Imperatora. Widać pewne subtelne analogie do Rady 12-tu Rycerzy Okrągłego Stołu Króla Artura. 


Jedi - Waleczny, Zdeterminowany Strażnik Pokoju


Symbol nadziei w mrocznych czasach, Rycerze Jedi chronią spuściznę swego Zakonu - ponad dwadzieścia tysięcy lat ochrony republiki i ochrony pokoju w całej galaktyce. Rycerze Jedi służyli jako generałowie, uczestnicy walk partyzanckich i wojownicy przez pokolenia, ich legendarne umiejętności taktyczne stawiły czoła największemu sprawdzianowi. 

Przez lata zdyscyplinowanego szkolenia i medytacji, Rycerze Jedi doprowadzili ciała i umysły do doskonałej Harmonii. Oczyścili się z wszelkiego chaosu i diskordii (niezgody). Łącząc z Mocą znakomite odruchy i fizyczną precyzję, Rycerze zamienili styl walki w dziedzinę sztuki, z wdziękiem wykonując akrobatyczne wyczyny w parze z eleganckimi taktykami miecza świetlnego.

Obecność Rycerzy Jedi jest mile widziana podczas konfrontacji i jest źródłem inspiracji dla sojuszników i strachu dla przeciwników. Długą historią walki o sprawiedliwość przez Zakon, zdobyli zaufanie licznych przyjaciół i nienawiść niezliczonych wrogów. Niewielu jednak, jest na tyle głupich, aby wyzwać Rycerza Jedi, jeśli nie mają umiejętności i technologii by mu sprostać. 

Mistrz Jedi (Dżedaj) - Obi Wan Kenobi

Jedi - Stawiając Czoło Ciemnej Stronie


Mroczny odpowiednik Jedi zdobył wiele zwycięstw w czasie wojny, rozszerzając swoje imperium, zmuszając Republikę do pozostania w defensywie. Od Traktatu z Coruscant, Sith dokonali konsolidacji swojej potęgi wojskowej. Gdy Jedi wycofali się na Tython, wielu polityków Republiki odebrało to z nieufnością. Mimo to, wojna jest daleka od zakończenia, a Rycerze wzmacniają siły. Z niezachwianą wiernością Republice i Jasnej Stronę Mocy, Rycerze Jedi walczą z determinacją, angażując się w każdej bitwie w celu ochrony wolności i demokracji, stawiając opór tym, którzy się temu sprzeciwiają.

Bez względu na to, jak straszne mogą być okoliczności, Rycerz Jedi ufa Mocy i zachowuje zimną krew. Wiedza i samokontrola są najważniejszymi elementami są krytycznymi elementami mądrej decyzji, a emocjonalna i psychiczna przejrzystość są absolutną koniecznością. Utrzymanie ich pozwala skupić się Rycerzowi, polegać na intuicji i zmysłach prowadzących do prawidłowych działań.

Dla wielu Rycerze Jedi są opiekunami cennego marzenia: marzenia o pokoju, marzenia o sprawiedliwości, marzenia o lepszej przyszłości. Los galaktyki zależy od zdolności Rycerzy do wprowadzenia tego snu w życie.

Kościół Jedi (Dżedaj)


Fenomen religii Jedi znany jest dobrze od 2001 roku, kiedy to przeszło 390 tys. Brytyjczyków (a także ponad 140 tys. mieszkańców Kanady, Australii i Nowej Zelandii) w spisie ludności zadeklarowało wiarę w Moc. Szybko pojawiły się głosy, by stworzyć kościół Jedi i zadania tego podjął się już w 2003 roku fryzjer Barney Jones, znany także jako Mistrz Jonba Hehol wraz ze swoim uczniem Jo-Jak Hawilem. Po kilkuletnim szkoleniu dołączył do nich młodszy brat Barneya - Daniel (Mistrz Morda Hehol) i począwszy od 2007 roku rozpoczęli oni "działalność duszpasterską". W kwietniu bieżącego roku w Surrey zostanie otwarta pierwsza "filia" kościoła Jedi, bracia Jones zabiegają jednak o otworzenie prawdziwego kościoła w Anglesey w Walii, gdzie mogliby się zbierać wyznawcy Mocy z ich rodzinnych stron. 

Struktura kościoła będzie odpowiadała temu co było nam dane poznać choćby w Nowej Trylogii. Wierni na spotkania będą przychodzić w strojach Jedi (Mistrzowie w szatach brązowych, a uczniowie w jednolitych, czarnych) co zapewnić ma poczucie jedności. Standardowym punktem spotkań będzie odczytywanie kazań na temat Mocy (zarówno tych, napisanych własnoręcznie, jak i zebranych ze stron internetowych, które bracia Jones aktywnie wspierają), medytacje, ćwiczenia z zakresu kontroli emocji, dyplomacji czy survivalu, a także elementy sztuk walki (ojciec braci Jones jest posiadaczem czarnego pasa karate) i walki mieczem świetlnym (oczywiście modeli FX). 

Działalność kościoła Jedi obejmuje jednak również szeroko pojętą działalność charytatywną, nic zatem dziwnego, że jego członkowie nie będą tolerować gniewu, nienawiści i innych przejawów Ciemnej Strony Mocy. Jak mówi Mistrz Morda Hehol: "Oczywistym jest, że jeśli ktoś próbuje wykorzystać dobrą energię dla chciwości i władzy, wniesie negatywne emocje w nasze spotkania. Moc nie może być zagłuszana przez takie osoby."

Kościół Jedi stawia sobie za zadanie kultywowanie życia, które jest wszechobecne. Nie stosuje ceremoniałów jak inne religie,  skupiając się jedynie na badaniu i medytacji nad życiem i Mocą, która je łączy. Oficjalnie zarejestrowany 12 stycznia 2009 roku Kościół w szybkim tempie rozwija się skupiając miłośników Jedi na wszystkich kontynentach. Po ekspansji na Europę w roku ubiegłym, gdy powstały pierwsze ośrodki w Niemczech i Francji, Wielka Rada postanowiła również założyć ośrodek w Polsce. Pierwsza "świątynia" zostanie zbudowana w Gdańsku, w którym już w tej chwili jest 10 zarejestrowanych członków tego Kościoła.

Koło Zamachowe Religii Jedi


Koło zamachowe tej religii – nie religii, zaczęło się obracać i przybiera coraz to realniejszy wymiar:

Założyciel Międzynarodowego Kościoła Rycerzy Jedi został wyrzucony przez ochronę ze sklepu Tesco po tym, jak odmówił zdjęcia kaptura. Do zdarzenia doszło w walijskiej miejscowości Bangor. Powiedziałem im, że tego wymaga ode mnie moja religia, ale ochroniarze tylko się zaśmiali i kazali mi opuścić sklep - twierdzi Daniel Jones, znany także jako Morda Hehol - Przeszedłem obok muzułmanki w chuście. Te same zasady powinny dotyczyć wszystkich. To dyskryminacja! Według Biblii Kościoła Jedi, rycerze muszą nosić na głowie kaptur w miejscach publicznych, gdzie znajduje się dużo osób. 

Ośmiu policjantów służących w największej szkockiej jednostce zaznaczyło jako swoją religię… Jedi – informuje BBC News. Policja z Strathclyde mówi, że policjanci i dwóch pracowników cywilnych zadeklarowało, że podążają ścieżką wiary pokazaną świecie filmów z serii “Gwiezdnych Wojen”.

Dwóch adeptów ćwiczących się jako Rycerze Jedi domagało się oficjalnego zarejestrowania "Religii Jedi", pikietując pod brytyjską siedzibą ONZ. Umada i Yunyun, znani oficjalnie jako John Wilkinson i Charlotte Law chcą by ONZ uznało oficjalnie Religię Jedi a także by zmieniono nazwę Międzynarodowego Dnia Tolerancji na Międzygalaktyczny Dzień Tolerancji. Podkreślali, że Rycerze Jedi podobnie jak ONZ zaprowadzają pokój na świecie i domagali się dla siebie prawa do noszenia "tradycyjnych strojów".

Niewątpliwym jest, iż na kształt naszych wyobrażeń o kulturze współczesnego świata miało wpływ dzieło Lucasa „Gwiezdne wojny”. Mówię tu nie tylko o słynnej doktrynie politycznej, której użył prezydent Regan, ale przede wszystkim o utrwaleniu się w naszym języku pojęcia „ciemna strona mocy” a także innych wyrażeń zaczerpniętych bezpośrednio z bajkowego świata G.Lucasa jak na przykłada „rycerze jedi”.

Wykładnią tego jak daleko w nasz świat kultury zostały wprowadzone te pojęcia jest pojawienie się ruchu społecznego, który sam siebie określił jako „religię”, i który nie zdawał sobie sprawy z tego jak wielkim poparciem społecznym może się cieszyć.

W 2001 roku grupa fanów serii Georga Lucasa z kilku krajów anglojęzycznych zaapelowała, aby podczas  spisu powszechnego podać się jako wyznawców religii jedi wprowadzając ją tym samym do systemu wyznań religijnych. Miał to być protest społeczny przeciw fundamentalistom połączony z wyrażeniem swojego przywiązania do filmowej serii. Ale wiele osób potraktowało to dużo poważniej – jako manifestację protestu wobec samej idei spisu i obecności religii w życiu publicznym. 

Odzew zaskoczył wszystkich - w Australii jako wyznawców religii jedi określiło się ponad 70 tysięcy osób, czyli 0,37 procent obywateli. Jeszcze wyższe wyniki osiągnięto w Anglii i Walii oraz Nowej Zelandii. Wśród mieszkańców UK znalazło się 390 tysięcy zwolenników religii Jedi, co stanowi 0,7 proc. społeczeństwa i zagwarantowało religii jedi czwarte miejsce wśród najliczebniejszych wyznań. Najwyższy wynik, 53 tys. przeliczane na 1,5 procect, osiągnęli Nowozelandczycy, wśród których jedi stanowią drugą co do wielkości grupę religijną, wobec 59 procenta chrześcijan. 

Również w Kanadzie do dowcipu przyłączyła się grupa licząca 20 tysięcy osób. Oczywiście od tamtego czasu grupa ta znacznie urosła... 

Efektem, z początku niewinnego, protestu była wielka dezorientacja wśród zwolenników i przeciwników obecności religii w życiu społecznym. Cóż się stało dalej. To, co oczywiste. Powstała nowa religia. Na 2008/2009 rok na świecie liczy ona około miliona wyznawców, i staje się coraz popularniejsza w Stanach Zjednoczonych, ale także w Polsce.

Niejako z urzędu w wyniku spisu musiała zostać uznana jako religia, ale też natychmiast znaleźli się ludzie którzy pociągnęli rzecz dalej i zorganizowali Zakon oraz Kościół.

Czym się rożni Jedi od Dark Jedi, a czym Dark Jedi od Sitha? 


O ile pierwsza część pytania wydaje się być prosta, jego druga część może wywołać zdziwienie - jak to? To jest jakaś różnica?. Można spróbować odpowiedzieć w miarę jasno i zwięźle, jednak zacznijmy od pierwszej części. Opierając się na wywodzie Lorda A'Pocalypse na temat teorii Mocy, co bardziej dociekliwi mogą dostrzec pewną zależność pomiędzy Mocą a jej użytkownikami. Nie ma tu jakiegoś szczególnego powiązania, jeśli tak można powiedzieć w odniesieniu do użytkowników Mocy. Idzie o zależności na poziomie podstawowym, coś pierwotnego, co można nazwać instynktem, czuciem, przeczuciem.

Każda żywa istota posiada jedną rzecz, która spaja ją z Mocą na tym pierwotnym, ulotnym poziomie zależności. To instynkt, przeczucie, intuicja. Powstanie, trwanie, i śmierć, taka jest kolej rzeczy w Mocy, która tworzy, podtrzymuje i niszczy, aby mogła zatoczyć koło i rozpocząć cykl przemian od nowa. Cały haczyk polega na tym, że czy tego pragniemy czy nie, zawsze pozostanie w nas ten Instynkt, Praczucie, który podpowie czasem - twórz, a czasem zniszcz. Zawsze, wręcz codziennie, poddawani jesteśmy dylematom w stylu: zrobić czy nie zrobić? Pomóc czy się nie wtrącać? Umysł podpowiada swoje, a instynkt, przeczucie swoje. Działania mogą być przeróżne, jednak zawsze zabłyśnie w umyśle ta iskra. W tym miejscu dochodzimy do sedna pytania co różni Rycerzy Jedi od Dark Jedi (Ciemnych Jedi), czy czerpią Moc z rożnych źródeł? Czy mają na nie wpływ? Tak. 

Moc, tak jak i człowiek, który powstał dzięki niej, posiada swe naturalne równoważniki, nazwijmy je dla ułatwienia stronami Mocy Jasną (Światłość) i Ciemną (Mrok). Jedi zostali nauczeni posługiwania się Jasną Stroną, Światłem, postrzegania Ciemnej Strony (Mroku) jako czegoś co jest niszczycielskie, czegoś złego, Jasna Strona jest ich domeną, bowiem ona to daje życie i tworzy. Wszystko co dobre pochodzi ze Światła, wszystko co złe z Mroku - z Ciemnej Energii, z Czarnego Promienia. 

Otóż to właśnie, tutaj popełniają pierwszy błąd wszyscy, którzy myślą, że Dark Jedi korzystają z tej samej siły życia, co Jedi - Rycerze Światłości. Nie wiadomo w następstwie jakich wydarzeń, czy po upływie ilu tysięcy lat, Dark Jedi zagubili podstawową prawdę o Mocy. A prawda jest taka, że to Moc tworzy słońce, które daje życie, a za miliony lat to samo słońce eksploduje w supernową niszcząc całe życie jakie stworzyło, tylko po to, aby dać początek nowemu słońcu. Jedi zaczęli postrzegać moc w wielkich cyklach czasu, pamiętają że porządek, który tak przecież popierają doprowadza w końcu także do zagłady, bo czy można sobie wyobrazić powstające przez eony nowe światy?! Wszechświat rozdymałby się, aż wreszcie nastąpiłoby nieuniknione BUM. Nastałby chaos i wszystko zaczęłoby się od początku. Dlatego mamy przemiany takie jak narodziny i śmierć, a każdy Rycerz Jedi akceptuje wielkie prawo życia i przemiany, prawo narodzin i śmierci. 

I o tym właśnie następstwie Dark Jedi zdali się zapomnieć, ignorując fakt, że prędzej czy później równowaga zostanie przywrócona poprzez zniszczenie i rozwinięcie się chaosu do wielkości ładu jaki powstał, aby go zrównoważyć. Chaos nie może panować bezkarnie  wszędzie tam gdzie chce. 

Jedi to wyższe rozumne formy życia, które nie zmieniają prawdziwej natury Mocy, tak jak nie można zawrócić patykiem rzeki. Ich pierwotne instynkty i przeczucia szukają oparcia i równowagi w Promieniu Światłości. Doprowadza to do jasnego, Oświeconego pojmowania prawdziwej natury Mocy. Prawdziwi Jedi tworzą własne wizje odpowiadające sytuacji w jakiej się znaleźli - świat idealny w którym Jasna Strona jest właściwą, świat w którym jednak istnieją zarówno narodziny, zycie jak i śmierć?!

Jedi starają się pojąć dlaczego idąc po Jasnej Stronie Mocy nie są nieśmiertelni, dlaczego istnieje śmierć i zniszczenie. Wyjaśnienia są głębokie i doprowadzają do jeszcze większej świadomości: śmierć dla Jedi nie istnieje, jest tylko Moc, tak głosi Rycerski Kodeks. Wiedza, że Jedi staje się bardziej potężny po śmierci daje poczucie stabilizacji w świecie... Ciemni ignoranci pokroju Dark Jedi dopytują dlaczego usilnie starają się nie widzieć faktu, że do tej potęgi droga prowadzi przez... zniszczenie, ale śmierć nie jest Ciemną Stroną Mocy, jest to tylko naturalne zużycie zużytych struktur. Bezsilność w obliczu śmierci spowodowała powstanie ciemnych dogmatów, bowiem odrzucając Jasną Stronę wszyscy dark Jedi nie mają podstaw do akceptacji i zrozumienia Mocy w jej czystej formie.

Zgoła inaczej przedstawia się sytuacja po stronie mrocznych Dark Jedi czyli Upadłych, jak ich nazywają prawdziwi Jedi. Ci Upadli Dark Jedi w pewnym momencie swej edukacji zdołali dostrzec błędy, jakie wypaczyły ich Mrocznych mistrzów. Jednak pozostawieni samymi sobie, bez przewodnika, nie byli w stanie dostrzec, a co najważniejsze - pojąć i zaakceptować prawdziwej natury Mocy. Upojeni swym odkryciem popadli w skrajność, gdzie stali się ofiarami Ciemnej Strony, która niszczy to, co stworzyła Jasna. Oddawszy się całkowicie Ciemności, zatracili zdolności do postrzegania kolei rzeczy, odcięli się od życiodajnej energii Światła, bez której, nie ma się co okłamywać, nie mogą istnieć wiecznie. Dlatego, gdy kończą się naturalne cykle czasów Zło w postaci Ciemnej Strony zostaje całkiem zniszczone. 

Ich instynkt, praczucie, czyli to co ich najbardziej spajało z Mocą, zaczyna przeważać w ich działaniach. Opanowuje ich świadomość i zaczyna górować nad zdrowym rozsądkiem. Esencją Ciemnej Strony jest bezmyślne niszczenie, tak jak Jasnej jest harmonia tworzenia, życia i niszczenia wedle porządku natury. Dark Jedi nie mieli oparcia w czymś, co wyjaśniałoby im dlaczego ciągłe destruktywne działanie, dające namacalne i szybkie efekty, nie przynosi im oczekiwanych rezultatów. Od pewnego momentu ich kontakt z Mocą dającą życie staje się tak słaby, że ich naturalna energia życiowa zaczyna wygasać. Wtedy jedynie siła destrukcji, ten pierwotny instynkt, jest w stanie przez pewien czas dawać im energię, ale to odcina ich jeszcze bardziej... Pozostaje im jedynie bezsilne miotanie się po Ciemnej Stronie, która wchłania ich coraz bardziej, aby na koniec unicestwić, bowiem taka jest natura Czarnego Promienia. Starając się w skrócie odpowiedzieć na pierwszą część pytania zaryzykujmy stwierdzenie, że Jedi są dobrowolnymi służebnikami świetlistego, jasnego i oświeconego umysłu, natomiast Dark Jedi (Ciemni Jedi) są uzależnieni od destruktywnej potęgi chaosu, są niewolnikami własnej ślepej ignorancji, chaosu i zamroczenia zmysłów.

Jeśli dobrze rozumiemy te myśli, nie będziemy mieć teraz wątpliwości co do odpowiedzi na ostatnią część pytania: czym się różni Dark Jedi od Sitha. Sith to tylko nazwa, nabyta rzecz, rasa wymarła dawno temu, ale poprzez tysiąclecia nabrała treści i wymowy, była ściśle strzeżoną tajemnicą Jedi. Ale to nie nazwa, tylko ci, którzy za nią stali stanowili zagrożenie dla adeptów Jasnej Strony Mocy. Sith bowiem wywodzą się w linii prostej od pradawnych przodków, którzy znali ongiś prawdziwą naturę Mocy. Znali jej obydwie Strony i czerpali z nich swą potęgę. Pojmowali spontaniczność Mocy i jej możliwości w połączeniu z emocjami, które są właśnie czymś w rodzaju tego pierwotnego instynktu. Byli potężnymi Jedi zdającymi sobie sprawę z możliwości i niebezpieczeństw, jakie stwarza takie władanie Mocą, ale akceptowali to, bo wiedzieli że taka jest Moc - twórcza i zarazem destrukcyjna. Ta właśnie potęga przerażała wielu Mistrzów, wtedy już można było zauważyć tendencję do idealizacji, do odrzucania tego, co przerażające. Doprowadziło to do nadużyć i rozłamu, a potem do wygnania wielu potężnych, ale nadużywających Ciemności Jedi i określenia ich mianem "Upadłych". Poprzez lata próbowano ich reedukować, resocjalizować a nawet zetrzeć z kart historii. Ukrywali się w Mrocznych Rejonach i na Ciemnych Księżycach, ale doskonalili swe władanie Mocą, zarówno Jasnym Promieniem jak i Czarnym Promieniem. Tak w skrócie rzecz ujmując powstali Sithowie - Władcy Ciemności, Mroczni Lordowie, czyli Czarna Loża. 

Tutaj natrafiamy na poważną różnicę pomiędzy Dark Jedi a Sith - Mroczni - to nie jest przypadkowe określenie, nie istnieje na pokaz czy dla ubarwienia. To sedno ciemnej potęgi Sithów. Poznawszy obydwie natury tak ciemnej jak i jasnej Mocy, demonicznie niszczycielską, jak i życiodajną, pojęli te Strony i zaakceptowali takimi, jakimi są naprawdę. Pojęli również, że instynkty, te pierwotne odczucia, które dają taką potęgę, można również zrozumieć i opanować. Nauczyli się władać trochę Jasną Stroną, tyle, by do życia starczyło, ale jako ślepi niewolnicy i służalcy wybrali Ciemną, aby dawać sobie prawo do czynienia zła i zniszczenia wbrew naturze rzeczy i zjawisk. Czarny Promień daje im egotyczną potęgę, ale w zamian doprowadza do uzależnienia od zgubnego w skutkach bezmyślnego chaosu i destrukcji Ciemnej Materii. 

Pojęcie tak pierwotnego i destruktywnego, gdy pozostanie niekontrolowany, gniewu, zapanowanie nad nim, ukierunkowanie i świadome użycie, jest doskonałym przykładem na potęgę Sith we władaniu Ciemną Mocą. Niestety nie każdy zdolny jest do osiągnięcia takiego poziomu władzy nad Mocą i swymi emocjami, po drodze jest Ciemna Strona, w której, jeśli zdominują go instynkty i emocje, pozostanie na zawsze. Dark Jedi dla Sitha jest, ironizując, "niedouczonym" Sithem. Odpowiadając więc na pytanie czym się różni Dark Jedi od Sitha można powiedzieć że Sith to Ktoś, kto akceptuje, rozumie i panuje nad Ciemną Mocą taką, jaką jest naprawdę, a żyje umiejąć kraść Światło istotom Jasnym, poprzez m.in energetyczny wampiryzm. Sith jest jednością z Czarną Mocą, ale zarazem potrafi ją kontrolować jak nikt inny, a wynika to z wiedzy, jaką posiada o naturze Ciemnej Mocy. 

Niektóre Źródła Inspiracji Jedi


Inspiracje do sześciu filmów z cyklu Gwiezdne Wojny pochodzą rzeczywiście z wielu kultur i tradycji, a opierają się na pojęciach występujących jednocześnie w wielu z nich. Al-Jeddi (czytamy al-Dżeddi) to w sufizmie Mistrz mistycznej ścieżki wojowników. Można powiedzieć, że nazwa Jedi ma swoje poważne odniesienie do mistyki sufickiej. Yoda to po hebrajsku osoba wiedząca, taki mistrz Kaballah (Gnostyk-Kabalista). Słowo Yoda pochodzi także od sanskryckiego Yodha – wojownik, rycerz, żołnierz; bitwa, wojna, walka. Yoda to uproszczony fonetycznie zapis starego sanskryckiego Yodha. Yodhadharma to zbiór reguł rycerskich, kodeks wojowników; powinności kshatriya czyli kasty rycerskiej. Mistrz Yoda posługuje się mieczem świetlnym w walce tak, jak w ostatnich latach życia prawdziwym mieczem posługiwał się w sposób charakterystyczny jeden z autentycznych japońskich mistrzów sztuk walki, Morihei Ueshiba, najbardziej znany z rozpropagowania Aikido - mitycznej sztuki doskonałego Aiki-Jujutsu (Aiki-Dżudżutsu). Wojownicy Jedi wykonują także w czasie walk akrobacje opisywane przez tradycyjne podręczniki chińskiego Wu Shu Kung Fu czy Klasztoru Shaolin, a w latach 70-tych XX wieku pokazywanych na filmach Kung Fu Wu Shu z Brucem Lee. 

Midichloriany - Poziom Mocy Jedi


Midichloriany (wskaźnik MCh) to w świecie Gwiezdnych wojen tajemnicze mikroskopijne formy życia lub organella istniejące w różnym stężeniu w komórkach wszystkich żywych istot lub będące z nimi w symbiozie. Midichloriany zapewniają organizmom żywym kontakt z Mocą (ang. Force). Im wyższe jest w organizmie stężenie midichlorianów, tym większy jest potencjał danego osobnika w zakresie korzystania z Mocy (Ki, Qi, Chi, Prana, Mana). Sama ilość midichlorianów nie przekłada się jednak wprost na siłę czy zdolności - równie ważny jest trening, doświadczenie i dojrzałość danej istoty. 

W ostatnim okresie istnienia mitycznej Republiki Galaktycznej Rycerze Jedi opracowali kilka technicznych metod na oznaczanie ilości midichlorianów w organizmie danej istoty rozumnej, co pozwalało odpowiednio wcześnie wykryć potencjalnych kandydatów do Zakonu Rycerzy Jedi. Z podobnych metod korzystała później czarna Inkwizycja Imperatora Palpatine'a. Według George'a Lucasa, midichloriany (zainspirowane mitochondriami) miały ukazywać zależność między jednostką ludzką a społeczeństwem i symbolizować konieczność współdziałania ludzi dla wspólnego dobra. Midichloriany stanowią w filmie miernik podobnej jakości jak indyjskie żywotrony czy kuleczki żywej prany w nauczaniu wielu wschodnich grup i tradycji mistycznych. Anakin Skywalker miał we krwi stężenie ponad 20 tysięcy Midichlorianów, co uznano za bardzo wysokie i rzadko występujące. Wysoka ilość Midichlorianów powodowała, że uczeń był wybitnie zdolny ale często też krnąbrny i bardziej podatny na upadek w Mroki Ciemności. Można skalę Midichlorianów przeliczyć na inne znane skale wskazujące poziom Mocy duchowej lub nasycenie Praną, jak skala Longa (od 0 do 1000) czy skala Bowisa, gdzie 200 tysięcy jednostek energetycznych odpowiadałoby 20 tysiącom Midichlorianów! 

Przykładowe stężenia midichlorianów


Liczba midichlorianów - Opis - Manifestacja - Przykład

- ponad 20.000 - Największe stężenie znane w okresie upadku Republiki - Pozwala osiągnąć poziom godny mistrza Jedi - Anakin Skywalker 
- około 5000 - Osoba o ponadprzeciętnym stężeniu - Przeczucia, sny, niezorganizowane wizje przyszłości - Nova Stihl 
- poniżej 2500 - Typowy człowiek zwierzęcy - Brak szczególnej wrażliwości na Moc 
- poniżej 2000 - Osoba zupełnie niewrażliwa na Moc - Całkowity brak wrażliwości na Moc - w Magii to jest Mugol! 

Wielki Mistrz Yoda 


Mistrz Yoda (ur. 896 BBY, Coruscant - zm. 4 ABY, Dagobah) to postać fikcyjna obrazująca naturę Mistrza Wojowników, jeden z bohaterów sagi filmowej Gwiezdne wojny: mierzący 0,66 m wzrostu, lecz nieprzeciętnie potężny zielonoskóry Mistrz Jedi. Mimo podeszłego wieku (w trakcie wydarzeń przedstawionych w Powrocie Jedi liczył sobie prawie 900 lat), dzięki wykorzystaniu Mocy (Ki, Chi, Prana, Mana) przejawiał nietypową ruchliwość i potrafił dokonywać akrobatycznych wyczynów. Był jednym z najlepszych wojowników, używał zielonego miecza świetlnego o krótkim, dostosowanym do jego wzrostu ostrzu. Sposób w jaki mówi filmowy mistrz Yoda naśladuje zasady japońskiej składni i gramatyki wskazując inspiracje w Japońskich filmach o samurajach i w japońskich sztukach walki. 

Yoda był potężnym mistrzem rycerzy Jedi żyjącym w ostatnim tysiącleciu istnienia Republiki Galaktyki. Jedi jego czasów uważali go za jednego z najpotężniejszych i najmądrzejszych członków Zakonu Jedi. Mimo niewielkiego wzrostu i sędziwego wieku, jak większość mistrzów Jedi, był niezwykle wygimnastykowany i zręczny. Rekompensowało to jego niewielką siłę fizyczną. Dowodził tego osiągając niezrównane zdolności w sztuce Ataru, technice walki mieczem świetlnym wykorzystującą akrobatykę i szybkość przeciwko sile. Jego pochodzenie zakryte jest mgłą tajemnicy. W Galaktyce znanych było jeszcze jedynie trzech osobników tej rasy, wszyscy silni Mocą: rycerz Jedi Minch, mistrzyni Jedi Yaddle i mistrz Vandar Tokare. Yoda otrzymał tytuł Wielkiego Mistrza Jedi, podobnie jak wiele lat później Luke Skywalker, syn Anakina i brat księżniczki Lei. 

Filmowy bohater Mistrz Yoda urodził się w roku 896 BBY i szkolony był przez mistrzów wychowanych bezpośrednio w tradycji z czasów Nowych wojen Sithów. Przez kilkaset lat zajmował się szkoleniem Rycerzy Jedi, między innymi około roku 200 BBY należał do kadry nauczycieli odpowiedzialnej za statek kosmiczny Chu'unthor - ruchomą akademię Jedi, krążącą po Galaktyce w poszukiwaniu nowych adeptów Mocy. Jednostka ta została utracona na Dathomirze, a próby odzyskania jej spełzły na niczym. Powodem były Siostry nocy, znane jako Czarodziejki bądź Wiedźmy z Dathomiry. Kobiety te stworzyły własną tradycję korzystania z Mocy, podobnie jak Jensaarai, której ówcześni Jedi nie mogli pokonać. Chu'Unthor został odnaleziony dopiero przez Luke’a Skywalkera w roku 8 ABY. 

Od tego czasu Yoda pełnił obowiązki członka Rady Jedi w Świątyni Jedi na Coruscant - tam też szkolił kolejnych padawanów i młodszych adeptów. Większość Jedi okresu końca Starej Republiki na tym czy innym etapie szkolenia przeszła przez jego ręce. Był między innymi mistrzem Mace’a Windu, Ki-Adi-Mundiego, Hrabiego Dooku, Obi-Wan Kenobiego oraz Rahma Kote. W czasach upadku Starej Republiki uważany był za najpotężniejszego znanego Jedi i z reguły to od jego decyzji zależały postanowienia całej Rady; posiadał również decydujący wpływ na kierunek rozwoju Zakonu Jedi.

Mroczne Widmo: Kiedy Qui-Gonn przedstawił radzie Jedi Anakina Skywalkera, prosząc jednocześnie o zgodę Rady na szkolenie go na Jedi, Yoda był temu przeciwny, argumentując, że chłopiec jest za stary, a ponadto zbyt przywiązany do swojej matki, którą boi się stracić. Jednak po śmierci Qui-Gonna z rąk Dartha Maula pozwolił Obi-Wanowi szkolić Anakina.

Wojny Klonów: W Ataku klonów Yoda udał się na planetę Kamino, w celu sprawdzenia armii klonów po jej odkryciu przez Obi-Wana. Wraz z nią wspomógł później Jedi walczących na arenie na Geonosis, co dało początek Wojnom klonów. Na Geonosis zmierzył się także z Darthem Tyranusem, znanym jako Hrabia Dooku. Pojedynek nie został jednak rozstrzygnięty, skończył się ucieczką Sitha.

Podczas kilkuletnich zmagań Yoda kilkakrotnie próbował spotkać się z Hrabią Dooku. W końcu, na jego zaproszenie, udał się potajemnie na Vjun. Spotkanie okazało się pułapką. Yoda mimo wszystko spotkał się z Dooku i niemal udało mu się sprowadzić go z powrotem na Jasną Stronę Mocy - na przeszkodzie stanęły jednak wydarzenia skrupulatnie zaplanowane przez Palpatine'a. Yoda został wówczas dwukrotnie ranny w walce z Dooku.

W końcowej fazie Wojen klonów, przedstawionej w Epizodzie III, Yoda udał się wraz z batalionem klonów na ojczystą planetę Wookieech, porośnięty drzewami o ogromnych rozmiarach Kashyyyk, gdzie koordynował odparcie inwazji Separatystów. Uniknął tam śmierci z rąk klonów, wykonujących z polecenia Kanclerza Palpatine'a Rozkaz 66; zabił wówczas dwa mierzące do niego klony. Niedługo później wspólnie z Obi-Wanem na krótko odbił Świątynię Jedi z rąk klonów. Istnieją spekulacje iż Yoda mający opanowaną do perfekcji sztukę Absorpcji mógłby przetrwać nawet ostrzał z blasterów a co za tym idzie także słynny Rozkaz 66.

Imperium: Po upadku Republiki i przegranej - we własnym rozumieniu - walce z Palpatine'em, w której utracił swój miecz świetlny, Yoda ukrył się na bagiennej planecie Dagobah, wykorzystując do zamaskowania swojej tam obecnosci wypełnioną energią Ciemnej Strony Mocy jaskinię będącą pozostałością po pokonanym tam wcześniej przez Mincha Mrocznym Jedi z Bpfassh. Kontynuował tam zgłębianie tajników Mocy pod kierunkiem "ducha" Qui-Gon Jinna, a także udzielał porad nielicznym ocalałym Jedi, w tym Qu Rahnowi.

W roku 3 ABY duch Obi-Wana Kenobiego przysłał na szkolenie do Yody Luke'a Skywalkera. Yoda kontynuował jego szkolenie aż do śmierci ze starości w roku 4 ABY. Po śmierci zjednoczył się z Mocą i przynajmniej raz ukazał się Luke'owi - scena ta przedstawiona jest w zakończeniu Powrotu Jedi.

Nauka Luke'a Skywalkera


W roku 3 ABY duch Obi-Wana Kenobiego przysłał na szkolenie do Mistrza Yody syna Anakina - Luke'a Skywalkera. Młody Skywalker z początku nie wiedział kim jest dziwny, mały, zielony osobnik, który obiecał zaprowadzić go do Mistrza Jedi. Dopiero w chacie, gdy Yoda po wybuchu złości u Luka uznał go za zbyt starego i niegotowego do odbycia szkolenia, syn Anakina zorientował się kim jest jego rozmówca. Dopiero po interwencji ducha Obi-Wan mistrz Yoda zgodził się wyszkolić Luka na Rycerza Jedi. Szkolenie nie było proste. Oprócz opanowania tajemnic Mocy Yoda uczył go sztuki szermierczej.

Na jednej z lekcji Luke Skywalker doświadczył wizji cierpień Hana i Lei w Mieście w chmurach. Zdecydował się opuścić Dagobah przed ukończeniem szkolenia w celu uratowania przyjaciół. Yoda i duch Obi-Wana starali się przekonać go do pozostania, twierdząc, że Luke nie jest jeszcze gotowy stawić czoła Darth Vaderowi. Obi-Wan przestrzegł młodego Jedi przed ciemną stroną, która będzie go kusić, jeśli napotka na Bespinie Lorda Sithów. Skywalker obiecał wrócić w celu dokończenia szkolenia. Yoda powiedział, że Luke jest nierozważny i od tej pory wszystko może się potoczyć nie tak, jak powinno. Obi-Wan także był zaniepokojony tą decyzją, mówiąc Yodzie, że Luke był ich ostatnią nadzieją. Yoda przypomniał Kenobiemu o jeszcze jednej osobie. 

Śmierć Mistrza Yoda 


Mistrz Yoda umarł ze starości w wieku 900 lat w 4 ABY na Dagobah. Luke Skywalker przybył do jego chaty, ale zastał go tam starego i schorowanego. Jako swoje ostatnie słowa Yoda wyszeptał, że istnieje kolejny Skywalker, po czym skonał. Po bitwie o Endor, Yoda ukazał mu się jako duch w wiosce Ewoków, w towarzystwie duchów Bena i odkupionego z upadku na ciemną stronę Vadera - Anakina.

Mądrość Mistrza Yoda 


Jedną z charakterystycznych cech Mistrza Yody jest głęboka mądrość skrywana pod płaszczem oschłości i nieprzystępności. Aforyzmy Yody, przekazywane uczniom podczas treningu, zmuszały do zastanowienia, a wiele z nich stało się powszechnie znanych i cytowanych w popkulturze.

Laska Yody, którą często miał przy sobie, pozwalała pokonywać mu długie dystanse. Zawierała też w sobie naturalne substancje roślinne. Ich żucie wspomagało medytację.

Walki jakie toczy mistrz Yoda inspirowane są unikalnymi technikami miecza jakie przezentował w latch 60-tych XX wieku wielki mistrz Aikido i Aiki-Jutsu, O'Sensei Morihei Ueshiba. W filmie widać także inspiracje japońskim kinem i filmami typu "Siedmiu samurajów". Yoda to znane japońskie nazwisko, także kilku aktorów w historii kina i tv oraz jednego z japońskich poetów, nazwisko to znane jest także w Burkina Faso...

Religia Jedi opiera się na trzech filarach: idei Mocy, jako tajemniczej świetlistej energii spajającej i przenikającej wszystko i wszystkich, walki dwóch aspektów świata: jasnego i ciemnego, oraz idei drogi duchowej, na którą wstępuje adept, by z Mocą tą się zjednoczyć i żyć w Harmonii.

Moc, zgodnie ze słowami jednego z Jedi, mistrza Yoda, skierowanymi do głównego bohatera cyklu, Luke'a Skywalker'a, jest "polem energii żywych istot, które nas otacza i przenika i spaja Galaktykę w jedną całość". Moc tworzy życie, przenika wszystko i wszystkich, otacza nas i łączy. Niektórzy, wybrani ludzie, mogą kontrolować Moc przechodzącą przez nich. Pozwala ona zobaczyć inne miejsca oraz przeszłość i przyszłość, pokonywać wrogów "na odległość", przyciągać przedmioty, narzuca swą wolę słabym duchowo ludziom, podnosić wielkie ciężary siłą umysłu. Istnieje ciemna strona Mocy czy raczej Moc źle używana dla własnych egoistycznych celów, którą mogą wykorzystywać ludzie o złych intencjach. By podążać jasną stroną Mocy, należy być opanowanym, spokojnym i dobroczynnym, należy panować nad myślami, nie poddawać się emocjom, ani egoistycznym pragnieniom. Prawdziwy rycerz Jedi używa Mocy by zgłębić wiedzę. Do obrony, nigdy do ataku. Jak w Aikido. 

Słynna scena walki Luke'a Skywalker'a z laserowym urządzeniem do treningu fechtunku, którą prowadził z zawiązanymi oczyma, była spektakularnym i zapadającym w umysły młodych widzów pokazem niezwykłej psychicznej i duchowej Mocy, którą można wyzwolić, polegając na swym intuicyjnym umyśle (buddhi) i wykazując się głębokim zaangażowaniem, oddaniem. Czysto przyrodnicze wyjaśnienie jej nadzwyczajnego czy nadprzyrodzonego charakteru umieszcza religię Mocy Jedi w głównym nurcie filozofii i mistyki XXI wieku. 

Akademia Jedi - Szkolenie Młodzików


Szambala, a trening Mocy Jedi


Pierwowzorem idei Rycerzy Jedi jest niewątpliwie legendarny ideał Szambali (Śambhalah, Shambala) - siedziby Rycerzy Światłości, którzy ukryci w himalajskich górach strzegą ziemię i ludzkość przed siłami zła pochodzącymi z mrocznych otchłani kosmosu. Na rycerzach Szambali wzorowały się mityczne treningi kung fu wedle stylu Shaolin wspomaganego przez Qigong (Chi Kung) oraz indyjskich sztuk walki takich jak Vajramukhti czy Kalaripayat. 

W sanskrycie, języku mistrzów i wojowników Śambhalah, słowo Jedi można wyprowadzić od rdzenia "Jeh" oznaczającego otwieranie ust, dyszący głęboki oddech, głębokie pragnienie, zwinne poruszanie, usilne dążenie, usilne starania. Rdzeń "Ja" (czytany "Dża") oznacza kogoś przynależnego do Światła, Radości i Zwycięstwa oraz Boga Śiwa. W związku mamy także rdzeń "Ji" sugerujący "zwycięstwo", "pokonywanie przeszkód", "osiągnięcie" oraz 'otrzymywanie". Słowo Jaya (czytaj: Dźaja) oznacza w sanskrycie zwycięstwo. Sanskryckie Yaudha (Youdha), w uproszczeniu zapisywane jako Yoda oznacza wybitnego mistrza walki. Yaudheya oznacza wojownika, mistrza walki, rasę wojowników oraz księcia wojowników. Samo słowo Yodha lub Yodhaka w sanskrycie oznacza żołnierza, rycerza, wojownika, a Yodha także bitwę lub wojnę. Yodhadharma to Kodeks Wojowników, kodeks etyczny rycerstwa światłości, kodeks wojowników Szambali. Yodhamukha to wódz wojowników, także głównodowodzący w bitwach, wódz rycerzy Szambali.  

Trening Rycerza Jedi

Zakon Jedi - Jak się przyłączyć? 


Bycie Jedi (Dżedaj) nie polega jedynie na noszeniu odpowiedniej szaty i kolekcjonowaniu plastikowych mieczy świetlnych. Bycie Jedi to kwestia świadomości oraz solidnego treningu dla Rycerzy i Wojowników (z prawdziwą bronią), treningu włącznie z rozwojem Mocy czyli zdolności parapsychicznych dla wojowników Mocy. Wyjdź z domu, podejdź do drzewa i zobacz w nim żywą istotę, dotknij jego kory, poczuj jej fakturę, jej temperaturę, zapach, poczuj energię życiową jaką emanuje drzewo. Dużo spaceruj, biegaj, pływaj, dbaj o dobrą kondycję fizyczną i psychiczną, żyj w harmonii z Przyrodą i energią jaką emanują drzewa, lasy, góry, woda czy ogień. Jedi nie tylko walczy ze słabościami i wadami, Jedi się od słabości uwalnia, wyzwala, wady pokonuje uszlachetniając swój charakter. Zacznij też medytować i mantrować, naucz się oczyszczać, opróżniać umysł ze wszelkich śmieci i słabości. Naucz się siedzieć w siadzie klęcznym oraz skrzyżnym tak jak od wieków czynią to prawdziwi wojownicy Jasnej Strony Mocy. Sztuka oddychania to także ważna część treningu prawdziwych Rycerzy Mocy, podobnie jak sztuka skupiania, koncentracji i medytacji. Wyciszaj się głęboko przed pójściem spać, staraj się śnić sny o wojownikach światłości, sny o Mocy, staraj się pamiętać i rozumieć swoje sny z pomocą dobrych senników. 

Kiedy rano wstajesz, umyj się zimną wodą, wchłaniaj światło świtu, wchłaniaj światło wschodu Słońca - tak jak czynią to odwieczni Rycerze Mocy. Jedi są Strażnikami Pokoju, Strażnikami Mocy Nadprzyrodzonych, a jeśli trzeba Jedi bez wahania podejmują słuszną i konieczną walkę z siłami zła, walkę z siłami ciemności i mroku. Kiedy trzeba stanąć w obronie uciskanych i prześladowanych istot, Jedi stają zbrojnie do walki, zatem wszelkie pomaganie tym, którzy są ofiarami przemocy, ofiarami zła, niesprawiedliwości społecznej, wyzysku czy ucisku imperialnego - to obowiązek Jedi. Nie może być Jedi osoba, która nie praktykuje nawykowo szlachetnych sztuk walki z dobrą filozofią Mocy i pracą nad rozwojem wewnętrznej energii (aikido, karate-do, qigong, kempo, kung fu wu-shu, kalaripayat etc), w tym walki odpowiednim dla symbolu miecza świetlnego kija (pałki), szabli czy miecza (iaido, kendo, jodo, słowiański trening rycerski etc). jeśli chcesz być Jedi zapisz się do najbliższej porządnej sekcji sztuk walki tak, aby trening obejmował walkę kijem i mieczem (bokken w aikido, shinai w kendo etc). Wymagany wysoki poziom Midichlorianów to zarówno dobre skłonności etyczne, pewne wrodzone zdolności parapsychiczne (magia), przejawy charyzmatycznej czy magicznej Mocy, jak i samodyscyplina wyrażana w solidnym i długotrwałym praktykowaniu porządnej sztuki walki w szkole z Mocą! Podstawowy trening wprowadzający do Zakonu Jedi dla zainteresowanych jest zwykle dziesięciostopniowy, gdzie jedenasty stopień to już normalne szkolenie wtajemniczonych w Zakonie Jedi. 

Staroegipskie słowo ma'at oznacza prawdę i sprawiedliwość, równość, piękno, uczciwość, prawość (dosłownie rzeczy takimi jakimi powinny być), ale pierwotnie był to termin techniczny oznaczający także uporządkowanie i symetrię, harmonię. I na idei tej oparty był cały system prawny, także społeczny, styl życia najdawniejszego, mitycznego i magicznego Dolnego i Górnego Egiptu. Ma'at to równowaga i harmonia w najszerszym tego słowa znaczeniu. Każde wystąpienie przeciwko ma'at skutkowało zaburzeniem ma'at w naturze, a więc na przykład zbyt dużym (niszcząca powódź) czy zbyt małym (nieurodzaj i głód) wylewem Nilu, co pokazuje, że Strażnicy Ładu I Porządku Mocy są także wojownikami ekologicznymi dbającymi o zachowanie równowagi i harmonii w przyrodzie. Słuszna walka ze złem, ciemnością i chaosem miewa wiele wymiarów, ale nieustający trening na ścieżce Wojownika, Rycerzy Światłości - jest podstawą. Jedi (Dżedi) jest strażnikiem pokoju, rycerzem światłości, jest emanacją pełnej, bezinteresownej miłości, miłosierdzia i współczucia. Zawsze staje w obronie potrzebujących, pokrzywdzonych, wyzyskiwanych czy uciskanych, w obronie życia, przeciwko cierpieniu i terrorowi imperialnemu. Jeśli Jedi podejmuje walkę zbrojną to zawsze w interesie Najwyższego Dobra, z otwartym sercem. Dużo więcej o treningach i szkoleniach Magów, Wojowników Mocy, Rycerzy Światłości, ich rodach, plemionach i księstwach dowiesz się na warsztatach ezoteryczno-hermetycznych dla Wojowników Jasnej Strony Mocy. 

Jak mawiał filmowy Mistrz Yoda: „Rób albo nie rób. Prób nie ma”. 


Ciekawe Linki 


Oto link do oficjalnego kościoła religii Jedi w U.K.:  


O rozwoju Mocy Uzdrawiania w Japonii znanej jako Ki: 


Szambala (Śambhalah) i Rycerze Światłości: 


Parapsychiczne pomiary poziomu Midichlorianów (Bovisów):  


W Stowarzyszeniu EM także działa prężna Grupa Praktykująca Moc Jedi (Dżedaj), głównie na bazie Chi Kung oraz Prana Jogi służących do rozwoju energii (Qi, Ki, Prana) oraz potęgi Mocy (Śakti). Można się do ruchu przyłączyć wypełniając deklarację i opłacając roczną składkę członkowską Stowarzyszenia EM. Dostępne są rozmaite programy szkoleniowe zaznajamiające głębiej z wieloma możliwościami rozwijania Mocy Rycerzy Jedi oraz al-Jeddi)... 

Zainteresowanych zapraszamy 

Wasz Lord Jedi & YodhaMukha 

1 komentarz:

  1. Wszystko zależy od energii :)Ona przenika wszystko i jest wszystkim.

    OdpowiedzUsuń