czwartek, 17 października 2013

Królewska Uro Joga

Ryszi i Dwanaście Stopni Królewskiej Jogi


Uro Joga współcześnie znana jako Radża Joga (Raja Yogah, także niepoprawnie asztanga joga lub joga królewska) to ośmiostopniowy system jogi, którego celem jest samadhi; Joga Królewska dzieli się na trzy podstawowe części (angi): Karma, Bhakti i Dźńana:

— Karma joga - dążenie do wyzwolenia poprzez bezinteresowne czyny
— Bhakti joga - dążenie do rozwinięcia miłosnego związku z Bogiem w formie bhagawana
— Dźńana joga – dążenie do mokszy (oświecenia, wyzwolenia się z reinkarnacji) poprzez zdobywanie wiedzy duchowej

Radża Joga, Radźa Joga - sanskr. Rāja Yogah - dosł. królewskie zjednoczenie, królewska sztuka jogi. Radża Joga uważana jest za jogę królów i książąt, duchową drogę władców, królów mędrców znanych jako ryszi i maharyszi. Podstawą praktyki Królewskiej Jogi jest dobra, silna i długa zdolność skoncentrowania, skupienia uwagi.



Radża Joga jako ścieżka duchowa nauczana jest od starożytności przez 14 pierwszych Maharyszich. Ćwiczenia jogiczne podzielone są na osiem grup zwanych ogólnie Ashtanga (asztanga). Nacisk w Radza Jodze położony jest na trzy ostatnie grupy ćwiczeń znane pod wspólną nazwą Samyamaḥ czyli:

— dhāranā - sztuka skupienia i koncentracji, osadzanie świadomości w miejscu przebywania
— dhyāna - medytowanie światła, płynięcie ku światłości, pojazd światła; chan, zen; 
— samādhi - ekstaza, najwyższe skupienie, zatopienie w świetle najwyższym

Radża Joga to ścieżka duchowa składająca się z 12-tu kolejnych stopni inicjacyjnego wtajemniczenia. Bardzo rzadko praktykowana na Zachodzie z uwagi na konieczność zbudowania dobrej, właściwej relacji z żyjącym mistrzem przewodnikiem czyli guru ścieżki.

Trzy pierwsze etapy praktykowania to Karma Joga, Bhakti Joga i Dźńana Joga kultywowane wszechstronnie i w zrównoważony sposób. Radża Joga jako jeden ze stopni zawiera Kundalini Jogę, której metody nie powinny być praktykowane bez odpowiednio dobrej duchowej podstawy, którą dają wcześniejsze stopnie Królewskiej Sztuki.

Podstawowe metody Radża Jogi to bardzo wnikliwa diagnostyka karmiczna oraz ćwiczenia mające na celu zmniejszenie złoża karmicznego i oczyszczenie człowieka z karmicznych uwarunkowań uprzedniego życia.

Pierwiastek słowotwórczy “Rāj” (Raadź) tworzący pojęcie “Rāja” oznacza m.in.
- rządzić, władać, przewodzić, kierować, królować;
- być wyśmienitym, wspaniałym, być najlepszym;
- czynić promiennym;
- świecić, jaśnieć, błyszczeć, oświetlać, opromieniowywać, oświecać;
- pojawiać się, zjawiać się;

Radża Joga uważana jest za szkołę prowadzącą wprost do duchowego oświecenia, uczącą także jak oświecać innych będąc władcą czy duchowego typu przywódcą lokalnej społeczności.

Osoba praktykująca Królewską Jogę określana jest terminem “Abhyasin“, co znaczy “długotrwale praktykujący”, “stale” czy “wytrwale” praktykujący”. Abhyasa to praktyka jogiczna robiona wytrwale przez bardzo długie okresy czasu.
Droga Wewnętrzna, jaką jest Radźa Yoga, zwiera w sobie 12 głównych stopni czy lekcji, a często jest aranżowana jako 36-cio stopniowa Loża Wschodu, Zakon Śigatse, gdzie każdy z 12 głównych poziomów przyswajany jest w trzech etapach, niczym pojmowanie Promieni Słońca. 

Liczba 12 jest liczbą Serca, a liczba 36 to liczba wewnętrznego ognia, słonecznej duszy, liczba duszy Słońca. Każdy z 12 płatków symbolicznego Lotosu Serca jest jest jednym dużym etapem składającym się z 3 procesów takich jak nauka, praktyka i służenie – praca każdego stopnia, jaką musi wykonać każdy student i każda adeptka, która wybrała sobie to czym jest Ścieżka Światła Prawdy (Satya-Jyoti). 

OM! OM! OM! 

Joga Złotego Blasku 


Radźa Joga (Raja Yoga) należy do najstarszych i najbardziej podstawowych tradycji hermetycznych Dalekiego Wschodu, a w zamierzchłej przeszłości zwana była Uro Yogą, czyli Ścieżką Światła Złotego Blasku Oświecenia poprzez Miłość i Mądrość. Uro Yoga, odwieczna Joga Światła Mądrości, Złotego Blasku została przyjęta przez solarnych królów – mędrców z Ayodha jako podstawowa tradycja duchowego rozwoju i odtąd znana jest jako Sztuka Królewska, Raja Yoga, szkoła oparta na Miłości, Mądrości i Pokoju Ducha.

Sylaba „Ra” będąca rdzeniem pojęcia „Radźa” oznacza żywioł i światła, gorąca miłość, żarliwość miłowania i gorących uczuć o słonecznym charakterze. Imię Ra (Re) to w starożytności na Wschodzie, od Indii po Egipt także imię duszy Słońca, największego ognia, jaki codziennie widzimy na nieboskłonie. Praktyki związane z ogniem, światłem i Słońcem niewątpliwie należą do całkiem elementarnych w systemie hermetyki i ezoterii, jaką jest pradawna Radźa Joga. 

Sylaba „Ra” to miłość, żar uczucia, który spala wszelkie słabości, wady i zanieczyszczenia ludzkiej natury, ogień eliminujący przyczyny bólu i cierpienia, ogień miłości spalający karmana – zespół uwarunkowań i przywiązań, jakie stają się więzieniem człowieka. Z powodu tego podstawowego, rdzennego znaczenia pojęcia Radźa, pierwszy, podstawowy stopień Ścieżki Królewskiej polega na przezwyciężaniu negatywności i uciążliwości ludzkiego życia zwany jest Karma Jogą. 

OM! OM! OM! 

Pierwszy Stopień Radża Jogi 


Pierwszy stopień Radźa Joga uświadamia, że człowiek w swym wnętrzu jest słoneczną, płomienną duszą, o tym, że centrum ludzkiej istoty to w istocie jasny, świetlisty płomień ducha, a odczuwanie ognia słonecznej duszy spala więzy i ograniczenia oraz rozbudza od wewnątrz stan przyjemności i szczęścia. 

Karma Joga to tak czy owak z jednej strony przeżywanie swego losu z akceptacją tego, co się zdarza, a z drugiej strony przezwyciężanie wszelkich trudności, przeciwności i uciążliwości. Popularne na Wschodzie praktyki związane z żywiołem Ognia, jak chociażby Trataka – wpatrywanie się w płomienie płonącego ogniska lub rytualnego ołtarza ogniowego, wpatrywanie się w ognisty blask światła Słońca w czasie Wschodu i w czasie Zachodu Słońca, czy chociażby wpatrywanie w płomień oliwnej lampki, świeczki albo kominka. 

Pełna pierwsza sylaba słowa Radźa, czyli „Raa” (z długim „a”) to numerologiczna sylaba o wartości 44 w alfabecie Dewanagari (w mowie Aniołów), bo „Ra” to 43, a dodatkowe „a” to liczba 1, a to jest liczba mistrzowskiego panowania ducha nad materią i żywiołami. Ogień słonecznej duszy, to ogień wewnętrzny, przenikający materialny świat, ogień czystej świadomości ducha. 

Nauka i praktyka Radźa Joga jest nauką o wewnętrznych płomieniach i ich rozpalaniu, a także o ukrytym wewnętrznym słońcu słonecznej duszy, której naturą jest dawanie światła, pogody ducha i promienna twórczość. 

Karman to zbiornik uwarunkowań, złoże nasion będących przyczynami zdarzeń, który należy oczyścić i opróżnić, cierpliwie przechodząc przez to, co już się wydarza, aż przeniknie oraz spalając to, co mogłoby się wydarzyć, ale jest jeszcze potencjalnym ziarnem czekającym na czas i miejsce swej manifestacji. 

Autosugestie zmieniające los i przeznaczenie są specjalnością początkujących adeptek i studentów szkoły Radźa Joga. 

Pierwszy stopień Radźa Joga jest też elementarnym uwrażliwieniem człowieka na istnienie i działanie Pięciu Żywiołów, elementów Ziemi, Wody, Ognia, Powietrza i Eteru (Akaśa), a to oznacza bardzo ekospołeczną świadomość osoby rzeczywiście obudzonej na pierwszym etapie realizacji Królewskiej Sztuki Życia, jaką jest Raja Yoga. 

Ogień jest żywiołem centralnym, niejako sercem pięciu żywiołów, zaś Eter(Światłoduch) jest koroną, głową wszystkich żywiołów, które razem symbolizowane są pięcioma palcami ręki czy nogi ale i pięcioma ramionami Gwiazdy Pięcioramiennej, Pentagramu, który jest symbolem takiej transformacji jak i jedności żywiołów, zasadniczych elementów Przyrody, Natury. 

Pozdrowienie Słońca znane jako Surya Namaskaram, składające się łącznie z symbolicznych 12 pozycji, a także oddychanie pięcioma żywiołami bywa częstą praktyką słonecznej linii Królów – Mędrców kultywujących Radźa Yoga jako swoją Ścieżkę Życia. Codzienne praktykowanie Pozdrowień Słońca wyraża z odpowiednim rytmem oddychania, dźwiękami i intonacjami jest potężną harmonizująco – uzdrawiającą praktyką Królewskich Joginów Światła i Ognia! 

Surya Namaskaram usprawnia ciało, a także usuwa napięcia i stres oraz mrok z ludzkiego ciała, ale też rozwija, pobudza 12 płatków Lotosu Serca wewnątrz piersi, który podstawową Ścieżkę Króla – Mędrca symbolizuje czy wyznacza. Wchłaniaj światło wschodów i zachodów Słońca jak najczęściej, a kto sam z siebie miłuje oglądanie i podziwianie czasu wschodu i zachodu, ten niewątpliwie posiada w pamięci duszy pociąg do Sztuki Królewskiej i powinien praktykować wszystko czym jest Raja Yoga. Niechaj siła twego człowiecze umiłowania Światła spala wszelki ból i cierpienie.

Brahma-Mudra, kierowanie głowy w cztery strony świata, w lewo, w prawo, w górę i w dół, z odpowiednim rytmem oddechu i dźwiękiem albo natężeniem ciała, to także jedna z istotnych praktyk, a już szczególnie jej ostatnia część zwana Dźalandharą (Jalandhara), pobudzeniem Wody Nieba, energii eterycznej Lotosu Gardła. 

Rozniecenie wewnętrznych ogni daje Światło, Blask i Promienność, dzięki którym ludzka istota widzi prawdę i przestaje chodzić w ciemności, zaczyna żyć w chwale blasku dnia, a wszelki mrok ustępuje przed wzmagającym się Światłem. Świt dnia usuwa ciemność nocy, a nauka Raja Yoga znana jest na Wschodzie jako Droga Ognia i Światła, jako Świetlisty Trakt, Pojazd Złotego Światła – Uro Yana!

Podstawą do rozbudzenia wewnętrznego ognia jest żarliwość w każdym przedsięwzięciu, żarliwe i aktywne zaangażowanie oraz miłość do tego, co się robi, zamiłowanie w tym i do tego czym się zajmujemy oraz umiłowanie ku tym, z którymi przebywamy razem, wspólnie idziemy przez kolejne życia.

Ogień pobudza twórczość i kreatywność, a także jest siłą do spalania karmicznych nasion i przemiany życia w kierunku, jaki wskazuje Świetlisty Mistrz. Ludzie naturalnie predystynowani do praktykowania ekskluzywnej, Królewskiej Jogi z łatwością zasiadają w pełnym Lotosie i potrafią tak przebywać w skupieniu i zadumie przez bardzo długi czas, co było często spotykanym zjawiskiem wśród szamanów i jasnowidzów w kulturze słowiańskiej, celtyckiej, helleńskiej a nie tylko w Indii, Tybecie czy Persji, gdzie Uro Joga jest dobrze zachowana.

Spalanie i przepalanie Karmana, złoża przyczyn i skutków, musi być celem adeptów Raja Yoga, celem, który jak najszybciej wypełniają, aby osiągnąć Wyzwolenie Ducha! Radźa to Król, Książę, Władca, w którego naturę wpisane jest zarówno zwyciężanie jak i usuwanie zła, strzeżenie prawości i sprawiedliwości, a mówi o tym i wprost sylaba „Dźa” (Ja), która patronuje narodzinom i wzrostowi, rozwojowi życia.

Pierwszy stopień jest oczyszczeniem życia, oczyszczeniem umysłu (Manas) ze wszystkiego, co tylko spala się w ogniu miłowania i zamiłowania, przetwarzając się na Światło, aż blask Mądrości, Miłującej Mądrości zajaśnieje w całej ludzkiej świadomości przenikając wszystko.

Oczyszczony z Karmana człowiek jest naczyniem gotowym do rozkwitu Miłości Bożej, Bhaktim oraz Mądrości Bożej, Dźńanam, dlatego ugruntowanie w pierwszym stopniu i jego pełne, głębokie przejście jest bardzo ważne. Poleca się ludziom, praktykowanie Karma Jogi nie tylko ustami Proroka Dattatreya, Mahawatara Babadźi czy Swami Wiwekananda, ale poleca się ludzkości ustami wszystkich Mistrzów, Proroków i Świętych Świątyni Mądrości Śigatse, która jest Słonecznym Sercem Ducha Planety.

OM! OM! OM! 

Śambhalah Vidyadhara Raja - Król Wiedzy w Szambali

Ryszi – Oświecony Mistrz Radża Jogi 


Oświecony adept, duchowy mędrzec tradycji Radża Jogi zwany jest terminemRyszi (Rishi), a Mistrz Duchowy Maharyszi (Maharishi). Rishi to jednocześnie kapłan Boży, poeta i mędrzec o ogromnej wiedzy i zrozumieniu. Rishi to dziewiąty poziom wtajemniczenia w Królewskiej Ścieżce Radża Jogi, symbolizujący osiągniecie duchowej doskonałości oraz zdolności percepcji Czystej Wiedzy.

Ryszi, Riszi, Rishi - w hinduizmie oświecony czy natchniony mędrzec, mistrz mądrości, kategoria istot ludzkich reprezentujących Mądrość Dewów. Kobieta oświecona mądrością nazywana jest Ryszika (Riszika). Wyższy stopień mądrości określany jest tytułem Mahariszi – Wielki Mędrzec.

Ryszich dzieli się na trzy kategorie, stopnie zrozumienia, oświecenia i mądrości: 

Brahma-Ryszi to po prostu boski, duchowy mędrzec, charyzmatyczny autorytet religijny. 
Radża-Ryszi to król mądrości albo król pośród mędrców, przywódca grupy oświeconych mistrzów, suweren Ryszich. 
Dewa-Ryszi to anielski mędrzec, mistrz-Bóg o najwyższym stopniu realizacji i wiedzy.

W każdej epoce istnienia świata, tak zwanej judze istnieje siedmiu głównych, wielkich mędrców. Mahabharata i Śiwa-Purana wymienia imiona takie jak: Marići, Atri, Angiras, Pulaha, Kratu, Pulastja i Wasiśtha. W traktacie Śatapatha-Brahmana wymienia się inny zestaw imion: Gotama, Bharadwadźa, Wiśwamitra, Dźamadagni, Wasiśtha, Kaśjapa i Atri. Przyjmuje się, że są to imiona z różnych epok lub wspomina o posiadaniu kilku imion przez każdego z dawnych Mahariszich. W sumie, traktaty wspominają, że Brahman stworzył czy wyłonił z siebie 14-cie Adi-Rishi, można powiedzieć, czternaście wzorcowych typów Rishis, Mędrców Bożych, którzy są duchową radą Królewskiej Ścieżki.

Najbardziej znani współcześnie mędrcy indyjscy to Ramana Mahariszi oraz Maharyszi Mahesz Jogi. Rozpoznawanie istot ludzkich o tytularnym statusie Ryszi odbywa się wedle starodawnych reguł uwzględniających 32 wielkie fizyczne znaki oświeconej mądrości oraz kilkaset innych jakie występują w postaci i jej działalności. 

OM! OM! OM! 


Hermetyzm Królewskiej Ścieżki Jogi


Radża Joga jest ścieżką hermetyczną, ezoteryczną, dlatego na Zachodzie jej metody praktyki są praktycznie nieznane. Wiadomo, że kładzie się nacisk na praktyki oświeceniowe oraz rozwój potęgi woli i przejawianie sił psychicznych oraz duchowych w formie siddhi. Kładzie się nacisk na praktyki medytacyjne w postawie lotosu z użyciem dhyana mudram. Osoba, która osiągnęła oświecenie nazywana jest terminem Buddha – Przebudzony. Dużo medytacji opiera się na kontemplacji ognia, słońca i światła w odpowiednich ośrodkach, czyli czakramach.

Pierwotny buddyzm rozwinął się z jednego z czternastu nurtów (brodów) nauczania klasycznej, starożytnej Radżą Jogi znanej jako siddhartham.
Bidża mantram pojęcia “Radża”, sylaba “RAM” wskazuje na żywioł ognia, płomień i ogniowe rytuały wedyjskie jako podstawy prowadzące ku ścieżce królewskiej. Ram to ogień, gorąco, żar wewnętrzny, miłość altruistyczna, osiąganie i rozdawanie, szczere pragnienie, szybkość, zaloty, złoto, jaśnienie, świetlistość, splendor. Radża Joga rzeczywiście zawiera dużo praktyk ze złocistym lub purpurowo złocistym płomieniem ognia oraz złotawym światłem.

Radża Joga należy do solarnej rasy królewskiej starożytnej Wielkiej Indii – Mahabharaty.

Oryginalna literatura wprowadzająca w istotny sposób do Jogi Królewskiej, jej wiedzy i praktyk, to m.in.
- Jogasutra
- Bhagawad Gita
- Guru Gita
- Shiva Purana

Karma Joga - pierwszy stopień Jogi Królewskiej, zawiera podstawy astrologii, numerologii i chirologii konieczne dla analizowania zjawiska karmana w horoskopie i portrecie numerologii wedyjskiej. Kto zainteresowany wglądem w karman oraz studiowaniem rozwoju duchowego z przepracowaniem i rozpuszczaniem karamna - zapraszamy zatem na warsztaty Królewskiej Jogi! 

Artykuł będzie uzupełniany! Zajrzyj znowu! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz